banner864

''Herkes ne olacağını görecek'' 07 Nisan 2014, 13:14

AKP'nin seçim sonrası cemaate yapmayı planladığı kapsamlı operasyonun düğmesine basıldı. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in dünkü operasyon açıklamalarının ardından, ayrıntılar gazetelere düştü. AKP; Yargıtay, Danıştay, YSK ve TİB'in yapısının değiştirilmesini planlıyor.

AKP'NİN F TİPİ PLANI paylaşan: ulusalkanal
AKP, yerel seçimlerin ardından cemaat operasyonunun düğmesine bastı.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, seçim öncesi görev değişiklikleriyle Fethullahçı örgütlenmenin pasifize edildiğini söyledi.

İşler'in bu açıklamasının ardından AKP'nin cemaat operasyonunun yol haritası Türkiye Gazetesi'ne düştü. Bu plana göre AKP'nin ana hedefleri arasında Yargıtay, Danıştay, Yüksek Seçim Kurulu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı var.

İlk olarak Meclis gündemindeki Danıştay Kanunu değişikliğinin yasalaştırılması planlanıyor. İdare uygulamalarına karşı aynı dilekçeyle dava açılması engelleniyor. İdari yargılama usulüne "grup dava" ve "ivedi yargılama usulü" adıyla yeni kurumların eklenmesi planlanıyor.

AKP'nin bir diğer hedefi ise Yargıtay. Burada da HSYK benzeri bir değişiklik hedefleniyor. 2010 Referandumu'ndan sonra Yargıtay'a seçilen üyelerin Fethullahçı örgütlenmeye yakın oldukları ve "Blok oy" kullanarak, kararlarda etkili oldukları belirtiliyor. AKP, Yargıtay ile ilgili yasa değişikliği yapmayı planlıyor.

Seçim itirazları sırasında gündeme gelen Yüksek Seçim Kurulu'nun yapısını değiştirmek de AKP'nin hedefleri arasında yer alıyor. AKP'li Süleyman Soylu'nun "YSK'da paralel yapılanma" iddiasının ardından YSK'nın üye sayısı değiştirilecek. 15 üyenin 11'i yargı içinden 4'ü ise en çok oyu alan 4 parti tarafından seçilecek.

Yasa dışı dinlemeler nedeniyle eleştirilen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kapatılması da AKP'nin gündeminde.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar