banner864

Hız limiti arttı 20 Şubat 2014, 12:52

Hükümet, trafik sorununa çözümü hız sınırını artırmakta buldu. Trafik Yönetmeliğinde değişiklik öngören düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yerleşim yerleri içindeki ana yollarda hız sınırı 70 kilometreden 90 kilometreye çıkarıldı.

Türkiye'de, 2013 yılında yaklaşık 400 bin trafik kazası yaşandı. Bu kazaların büyük bölümü yerleşim bölgeleri içinde gerçekleşti. Geçen yıl 12 bin kişi trafik kazalarında can verdi.

Tüm bu verilere rağmen, AKP Hükümeti trafik sorununa çareyi hız sınırını arttırmakta buldu. Yerleşim yerleri içindeki ana yollarda hız sınırı 70 kilometreden 90 kilometreye çıkarıldı.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde değişiklik öngören düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları ile, belediyelerin yapım ve bakımından sorumlu olduğu, taşıma kapasitesi yüksek ana yollarda da UKOME ve il trafik komisyonlarının 20 kilometre olan hız limitini arttırma yetkisi 32 kilometreye çıkarıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş, hız sınırını makul bir düzeye çıkarttıklarını savundu. Altıntaş, "Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerimizde sürücülerimiz 70 hız sınırını ihlal ediyordu. Biz bunu makul bir düzeye çıkarttık. Denetimlerimizi gönül rahatlığıyla yapacağız" dedi.  

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar