banner864

Hâkimin adliye odasının kapısını kırdılar 21 Nisan 2014, 14:44

Başbakan Erdoğan’ın Abdullah Öcalan’a “sayın” şehitlere “kelle” demesinin ardından şehit aileleri dava açmış ve Erdoğan 3 kuruşa mahkûm olmuştu. Kararı veren hâkimin yaşadıkları ilk kez Can Özçelik’in “Hüküm Giyen Adalet” kitabında anlatıldı.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2000 yılındaki bir radyo kanalında yaptığı konuşma 2007’nin mart ayında ortaya çıkmış ve Erdoğan’ın Abdullah Öcalan’a “sayın” şehitlere ise “kelle” dediği tespit edilmişti. Bunun üzerine Şehit Aileleri Derneği dava açmış, Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Başbakan Erdoğan üç yeni kuruş tazminata mahkûm olmuş. Sıkça tartışılan bu kararın ardından hâkim Sevgi Övüç’ün neler yaşadığı ilk kez gazeteci Can Özçelik’in “Hüküm Giyen Adalet” adlı yeni çıkan kitabında yer aldı.

KARARDAN SANİYELER SONRA TELEFON

Destek Yayınları’ndan çıkan “Hüküm Giyen Adalet” kitabında hâkim Sevgi Övüç’ün Başbakan Erdoğan’ı üç kuruşa mahkûm ettikten sonra neler yaşadığı şöyle anlatıldı:

“Hâkim odasına yöneldiğinde telefonunun ısrarla çaldığını duydu. Daha mahkeme salonu boşalmamıştı bile. Taraflar salondayken Ankara kararı öğrenmiş harekete geçmişti. Odasına girdi ve telefonunu açtı, ısrarlı arayan kişi başsavcıydı. Sadece şu sözleri söyleyerek telefonu kapattı: “Adalet Bakanlığı derhal gerekçeli kararı istiyor.” Şaşkınlık içindeydi. Baktığı davalarla ilgili gerekçeli kararlar geç yazıldığı için hakkında açılacak olan soruşturmadan habersiz bir şekilde, ‘Kararı henüz açıkladım, bu kadar hızlı nasıl ulaştı?’ diye düşündü.”BERAAT EDEN HÂKİMİN KAPISI KIRILDI


Başbakan Erdoğan, karara adeta ateş püskürmüş, olayı, “hile-i şeriye”olarak niteleyerek partililerine grup toplantısında şöyle seslenmişti: “Ben, Türkiye Cumhuriyeti başbakanıyım. Şahsımla alakalı, düşünebiliyor musunuz, dava açıldı. Neymiş birisine ben ‘sayın’ demişim ve bundan dolayı açılan dava ne biliyor musunuz? 3 kuruşluk manevi tazminat davası...”

Tayyip Erdoğan’ı mahkûm eden Hâkim Sevgi Övüç hakkında, Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından, “görevinin ifasında gerekli hassasiyeti göstermediği” iddiasıyla soruşturma izni istenmiş, bu izin 2008 yılında dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından verilmişti. Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından yargılanan Sevgi Övüç, 2009 yılında da beraat etmişti.

Beraat eden hâkim Övüç’ü yargı yoluyla cezalandıramayanlar bu kez farkı yollara başvurdu! Hâkim Övüç’ün adliyede yaşadıklarını Can Özçelik kitabında şöyle anlattı:

“Hâkim sabah Kartal Adliyesi’ndeki odasının önüne geldiğinde ne yapacağını şaşırmıştı. Böyle bir şey meslek hayatı boyunca ilk defa başına geliyordu. Dikkatlice kapıya yöneldi. Gözleri mi yanılıyordu yoksa? Gözlüklerini taktı ve bu sefer daha dikkatlice baktı kapıya. Yanlış görmemişti, odasının kapısı açıktı. Zorlanarak açılmıştı kapı. Kim, neden odasına girmek istemiş, nasıl girmiş ve yakalanmamıştı? Gece girildiği belliydi ama nasıl? Tüm bu soruları düşünürken hemen arkadaşlarına haber vermiş, kapının fotoğrafını da çekmişti. Etrafında toplananlar kendi aralarında konuşurken, o sessizliğini koruyarak dakikalarca kapıyı inceledi. Bir hırsız adliye binasına neden girmek isterdi? Odada her şey yerli yerinde duruyordu. Bir terslik olduğunu hemen sezdi. Aslında kapısının hırsızlık için açılmadığını da o an anlamıştı...”

AKP MİLLETVEKİLİ GENELKURMAY’A NİYE GİTTİ?

Hüküm Giyen Adalet kitabında ayrıca Balyoz davasından hüküm giyen bir Orgeneral ile bir gazetecinin 2006 yılında Genelkurmay karargâhında yaptığı görüşmenin ayrıntıları da yer alıyor. Daha sonra o gazetecinin nasıl “Erdoğancı” olduğu ve AKP’den milletvekili seçildiği de kitapta tüm detaylarıyla anlatılıyor.

Kitapta şu sorularında yanıtlarını bulacaksınız: “Genelkurmay bilgi notunda Danıştay cinayetiyle ilgili ne yazıyordu? PKK'nın Merkez Komitesinde kaç MİT'çi var? Hangi savcının Murat Karayılan'ı sakladığı iddia edildi? Fethullah Gülen'in avukat yeğeni hangi hâkimi tehdit etti? Ergenekon soruşturmasını yürüten ekip nasıl oluşturuldu? Emniyet istihbarat hâkim adaylarını nasıl fişliyor? AKP'lilere “Liderin değil milletin vekili olun” diyen hâkimin başına neler geldi? Ağır Ceza Mahkemesi hâkimine gönderilen tehdit mektubunda neler vardı? Hangi savcının eşi için “radikal İslamcılarla ilişkili” denildi?”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Timur :

akp vatan sever ve akli basinda olan insanlarin ömrünü azaltiyor.. bunlara oy verenlerin hiç bir seyden haberleri yok ....

hayri durak :

hakim sevgi ögüç benim hakimim olurdu beraber çalıştıkbelkide dünyanın en iyi hakimidir dürüst,cesur dik duran namuslu bir hakimdir ona kötü diyen ve kararlarını begenmeyen çakaldir işinize gelmeyen kararlar çıktıgı zaman jkaralama yapın,hani yargı ayak bağı diyordu rte..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar