banner864

Hrant'ı kim öldürdü? 19 Ocak 2014, 17:03

Hrant Dink'in katledilmesinin üzerinden geçen 7 yılda, ne mahkeme ne de devletin diğer organları gerçek faillerin ortaya çıkarılması için yeterince çaba göstermedi. Oysa cinayetin hemen ardından ortaya saçılan bilgiler, perde arkasındaki F tipi örgüt ve kullandığı Büyük Birlik Partisi bağlantısını ortaya koymaya yetiyordu. İşte, Büyük ağabey Erhan Tuncel'in itiraflarıyla bir kez daha ispatlanan o çetenin elemanları...
Hrant Dink'in katledildiği 19 Ocak 2007 tarihinden bu yana her gelişme, cinayetteki Fethullahçı Gladyo'nun parmak izlerini daha net şekildi ortaya koydu. İşte isim isim cinayetin arkasındaki gladyo.

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek... Trabzon Emniyet Müdürü olduğu dönemde cinayetin azmettiricisi Erhan Tuncel'i yardımcı istihbarat elemanı yaptı. Amiri olan Eski İstanbul Valisi Erol Çakır, siciline "Fethullahçı, dikkat edilmelidir" notunu düştü. Cinayetten hemen önce Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı oldu. Cinayetteki sorumluluğu Başbakanlık müfettişleri tarafından saptandı.

Dönemin Emniyet İstihbarat C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer... Yılmazer'in cinayetteki rolü, Tayyip Erdoğan imzalı Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda istihbarat bilgisine rağmen Dink'i korumamakla suçlandı. Soruşturma açılacağına terfi etti ve Ergenekon operasyonlarının başına getirildi. Nedeni ise daha sonra anlaşıldı. Taraf Yazarı Emre Uslu, "onun neden güçlü olduğunu bildiğim çok net bir bilgiye sahibim. O, bu göreve getirildi çünkü onu Başbakan Tayyip Erdoğan istedi. İstanbul'a her geldiğinde de onunla mutlaka görüşüyor Erdoğan" diye yazdı.

Hırant Dink cinayetinin azmettiricisi Erhan Tuncel, 2004 yılında McDonalds'a atılan bombayı imal ederek Yasin Hayal'e verdi ama yargılanmadı. Çünkü Trabzon Emniyetinin haber elemanı yapıldı. Azmettirici Tuncel, ifadesinde Akyürek'ten "Ramazan Abi" diye söz ediyor. Tuncel'in ortaokul ve lise yıllarında, Gülen'in Işık Evleri müdavimi olduğu ve arkadaşlarını da götürdüğü ortaya çıktı. Eski Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Erhan Tuncel ile fotoğrafı vardı. Yargıtay kararının ardından kaçan Tuncel, tekrar tutuklandığında Fethullahçı polis şeflerinin cinayet ile bağlantısına dikkat çekti.

Azmettirici Yasin Hayal... Tetikçi Ogün Samast'a Dink'i öldüren silahı temin etti. Hayal, Trabzon McDonalds'a bomba atan kişi. Bu suçtan tutukluyken BBP yöneticileri Hayal'e cezaevinde yardım etti. Trabzon'da BBP ve Alperen Ocakları ile ilişkiliydi. Adliye'nin nezarethanesinin camına çıkarak "Yaşasın BBP, yaşasın Alperenler" sloganı attı.

Dink'in öldürülmesiyle Büyük Birlik Partisi arasındaki bağlantı, TİB'in olay yeri kayıtlarıyla daha net anlaşıldı. Dönemin Trabzon Alperen Ocakları Başkanı Mustafa Öztürk ile telefon bağlantısı olan kişilerin cinayet sırasında olay yerinde olan 5 farklı telefon ile irtibatta olduğu ortaya çıktı. Trabzon Emniyeti'nin de Mustafa Öztürk'ün dinleme kayıtlarını savcıya yalan söyleme pahasına gizlediği resmi belgelere yansıdı.

Dink'in öldürüldüğü mermileri temin eden sanık Salih Hacısalihoğlu da BBP ile bağlantılı. Babası 2004 yerel seçimlerinde BBP'den Belediye Başkan adayı olmuştu.

Ve tetikçi Ogün Samast... O da Trabzon Alperen Ocakları ile ilişkiliydi.

Dink'i öldürenlerin Gülen cemaati ve Büyük Birlik Partisi bağlantısı hiç araştırılmadı. Soruşturma ve de mahkeme aşamasında, bu bilgiler görmezden gelindi.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar