HSYK'dan önemli karar! 09 Ocak 2015, 17:52

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan çarpıcı bir karar daha geldi. Cumhurbaşkanı olduğu dönemde "Abdullah Gül için kayıp trilyondan yargılanmalı" kararı veren hakim Osman Kaçmaz hakkındaki disiplin cezası kaldırıldı. Kararda cezanın hukuksuz olduğu vurgulandı.
 Cumhurbaşkanı olduğu dönemde "Abdullah Gül için Kayıp Trilyon davasından yargılanmalı" kararı veren hakim Osman Kaçmaz'ın disiplin cezası kaldırıldı.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu önemli bir karara imza attı. Eski Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve eski İstanbul Başsavcı Vekili Metin Şentürk hakkındaki disiplin cezalarının kaldırılmasına karar verildi. Kararda disiplin cezalarının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Ergenekon tertibi kapsamında telefonları dinlenen Kaçmaz hakkında her hangi bir suç delili bulunamamıştı. Hakkında her hangi bir suçlama olmayan Kaçmaz'a "basın mensupları ile bilgi paylaştığı bahanesiyle" disiplin cezası verilmişti.

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Metin Şentürk de bir başka suçlama ile dinlenirken sabıkalı bazı kişilerle telefonla görüşmesi bahane edilerek disiplin cezasına çarptıırlmıştı.

HSYK; tesadüfi olarak elde edilen hukuka aykırı deliller ile disiplin cezası verilemeyeceğine hükmetti. Karar benzer disiplin cezasına çarptırılan bir çok kamu personeli için emsal olacak nitelikte.

Aydın Gergin


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar