banner864

HSYK onlarca savcı ve hakim hakkında soruşturma izni verdi 09 Temmuz 2015, 15:29

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3'üncü Dairesi usulsüz dinleme gerekçesi ile 54 savcı ve hakim hakkında soruşturma izni verdi. 22 savcı ve 32 hakim hakkındaki soruşturmayı ise HSYK 2'inci Dairesi yürütecek.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, usulsüz dinleme soruşturması kapsamında 54 hakim ve savcı hakkında soruşturma izni verdi. 22 savcı ve 32 hakim binlerce kişiyi usulsüz dinlemekle suçlanıyor.

Soruşturma kapsamında çok sayıda siyasetçi bürokrat gazeteci ve işadamıyla ilgili dinleme kararı verildiği ortaya çıkmıştı.

HSYK, dinleme kararlarını talep eden 22 savcı ve dinleme kararlarına imza atan 32 hakimle ilgili suç duyurularını inceledi. İncelemeler sonucunda 3'üncü Daire 54 hakim ve savcı ile ilgili soruşturma izni verdi.

Soruşturma izni verilen kararda usulsüz dinlemelerin örgütsel faliyet kapsamında yapıldığı belirtildi. Kurul, 54 hakim ve savcının, yasadışı dinleme, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini ifade etti.

Hakim ve Savcılarla ilgili soruşturmayı HSYK 2. Dairesi yapacak; görevlendirilecek müfettişler dosyaları inceleyerek hakim ve savcıların ifadesini alarak rapor hazırlayacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder