banner864

HSYK üyeliğine seçilen Durgun ilk kez Ulusal Kanal'a konuştu 14 Ekim 2014, 19:00

HSYK üyeliğine seçilen İstanbul hakimi Mehmet Durgun, ilk özel röportajını Ulusal Kanal'a verdi. Durgun, yargı bağımsızlığına vurgu yaptı, bozulan yargı mekanizmasını fabrika ayarlarına döndüreceklerini söyledi. Yeni HSYK'nın "aklı hür, vicdanı hür hakim ve savcılardan" oluştuğunu vurgulayan Durgun, temel ilkelerini ise "Laik, demokratik, sosyal hukuk devletinden vazgeçmeyiz" diyerek özetledi.
Yargıda Birlik Platformu listesinden katıldığı HSYK seçiminde Yüksek Kurul'a seçilen İstanbul hakimi Mehmet Durgun Ulusal Kanal'a konuştu.

Çağlayan Adliyesi'ndeki odasında Ulusal Kanal'ın sorularını yanıtlayan Durgun, "bağımsız yargı" garantisi verdi. Durgun, "aklı ve vicdanı hür" yargı vurgusu yaptı.


"ANADOLU HALISININ DESENLERİYİZ"


Yeni HSYK üyelerine, daha göreve bile başlamadan "hükümetin haklimleri" suçlaması yapıldı. Durgun, bu eleştirilere net yanıt verdi.

Durgun, "Yargıda Birlik Platformu, çokluk içinde birliği prensip edinen çoğulcu, katılımcı ehliyet ve liyakata dikkat eden bir oluşumdur. Türk Milleti adına karar veren hakimler ve Türkiye Cumhuriyeti adına soruşturma yapan savcılar hiçbir zümrenin, grubun, cemaatin, meşrebin oluşumu değildir. Bizler Anadolu halısının desenleri gibiyiz." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerine sahip çıkacaklarını belirten Durgun, Anayasa'nın başlangıç ilkelerinden vazgeçilemeyeceklerini söyledi. Durgun, "Laik, demokratik sosyal hukuk devleti bizim vazgeçilmezimizdir" dedi.

"TÜRK YARGISINI FABRİKA  AYARLARINA DÖNDÜRECEĞİZ"

HSYK seçiminde 14 bine yakın meslektaştan vekalet aldıklarını ifade eden Durgun, bozulan yargı mekanizmasını yeniden inşaa edeceklerini vurguladı.

Durgun, "Bizler hakim ve savcılarız. Herşeyden önce hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Arkadaşlarımızın verdiği vekaletler ile, ayarı bozulan Türk yargısını, Türk Milletine ve geleneği oluşmuş Türk devlet kültürüne uygun olan fabrika ayarlarına geri döndüreceğiz" dedi.

Haber: Deniz Adalı
ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder