banner864

HSYK'dan Ergenekon Mahkemesi'ne sert yanıt 10 Mart 2014, 14:18

Ergenekon Mahkemesi, "Meclis'in Özel Görevli Mahkemeleri kaldırması Anayasa'ya aykırı" dedi, HSYK ise son noktayı koydu.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye taleplerini reddetmesi tartışma yarattı. Ancak HSYK jet bir açıklama ile Ergenekon Mahkemesi'ne yanıt verdi. 

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, "Anayasa'ya göre mahkeme kurma ve kaldırma yetkisi TBMM'dedir. 13. Ağır Ceza Mahkemesi yetki gaspı yapmıştır" dedi.

HSYK 1. Daire Başkanı, tahliye taleplerini reddeden Eregenkon Mahkemesi'nin hukuksuz bir uygulamaya imza attığını da vurguladı. İbrahim Okur, "13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar yanlıştır. Özel görevli mahkemelerin kalkmasıyla birlikte artık işlem yapamaz" diye konuştu.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Gaye Güler :

zordur hakim olmak.. hele hukuku, ne olursa olsun yasaları yerine getirmekle mükellef olduğunun bilincinde gencecik yaşta genellikle taşrada göreve başlatırlar. davalara baktıkça hakimlikte ilerlemek, doğru kararlar vermeye çalışmak.. yargıtay kararları dergilerinde emsal gösterilmek.. hukuk adına gerçekten bir şeyler yapabilmek.. bu arada görev yaptığın ilin, ilçenin eşrafı ile sıkı fıkı görünmemeye özen göstermek, şaibeye mahal vermeyecek şekilde temiz bir hayat yaşamak.. her sene müfettişlerin teftişinden geçmek.. mümtaz sınıfa yükselene kadar çalışmak da çalışmak.. kaç kararın onanmış.. kaçı bozulmuş takip etmek.. zordur hakim olmak.. ama rezil olmak o kadar kolay ki! ikbal kaygısıyla hukuku uygulayamamak.. sürerler, rahatım bozulur korkusuyla birilerinin isteği doğrultusunda karar vermek.. 11 yıl hukuk alanında çalıştım.. ne hakimler gördüm.. gerçek hukukçuydular.. şimdi ne hakimler varmış diyorum, hukuğu ayaklar altına aldılar!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar