banner864

HSYK'dan Kafes incelemesi 23 Ocak 2014, 18:33

HSYK, Ergenekon ve ‘Kafes Eylem Planı’ davalarına bakan hakim ve savcılar hakkında inceleme başlattı. Tuncay Özkan ve Levent Bektaş’ın şikayetlerini dikkate alarak başmüfettiş görevlendirdi. Kuruş, Bektaş ve Özkan’ın daha önceki 9 başvurusunu geri çevirmişti.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Ergenekon ve Kafes davasına bakan hakimler için harekete geçti.

Kurul davada görev alan savcılar Fikret Seçen, Ercan Şafak ve Murat Yönder ile hakimler Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Mehmet Karababa, Mehmet Hamzaçebi, Mehmet Erdoğan ve Vedat Dalda hakkında inceleme başlattı.

İnceleme kararı, Ergenekon Davası’nda ağırlaştırılmış müeebbet hapse mahkum olan gazeteci Tuncay Özkan ile Kafes Eylem Planı davasında yaklaşık 5 yıldır tutuklu bulunan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın şikayeti üzerine alındı. Özkan ve Bektaş'ın daha önceki 9 şikayetini dikkate almayan Kurul, bu kez suçların araştırılması için başmüfettiş görevlendirildi.

Avukat Hüseyin Ersöz aracılığıyla HSYK'ya başvuran Özkan ve Bektaş, savcı ve hakimlerin “sistematik” şekilde hukuku çiğnediğini belirtti. Suç duyurusunda, soruşturmanın isimsiz ihbara dayandırılması ve Kafes Eylem Planı'ndaki imzaların sahte olduğu hatırlatıldı.

Ergenekon davası kararında, imzaları olmayan üye hakimler Mehmet Fatih Uslu ve Ercan Fırat’ın "müzakerelere katıldılması" da suçlamalar arasında yer aldı.

Talebi işleme alan HSYK bir başmüfettiş görevlendirdi. Başmüfettiş Tacettin Şeker, Ersöz, Bektaş ve Özkan’ın da ifadelerini aldı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar