banner864

'Hukuki bir konuyu siyasi zemine taşıdılar' 05 Haziran 2014, 15:27

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Tanju Sümer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek-İsviçre kararıyla ilgili konuştu. Sümer, "İsviçre hükümeti siyasi bir karar alarak hukuki bir konuyu siyasi bir zemine taşıdı" dedi.
AİHM'nin, İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'ın başvurusu üzerine verdiği "Soykırım yoktur" içerikli kararı, İsviçre'de tartışıldı.

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Tanju Sümer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek-İsviçre Davası'nda verdiği kararı değerlendirdi.

İsviçre'nin Zürih kendinde düzenlenen "Türkiye'nin 2023 Vizyonu" bir panelde konuşan Sümer, "İsviçre hükümeti siyasi bir karar alarak hukuki bir konuyu siyasi bir zemine taşıdı" dedi.

Büyükelçi Sümer, "Türkiye ile İsviçre arasında son bir ayda yaşanan siyasi konular umarım ilişkilerimize gölge düşürmez. Umarım bu konuda ülkemizin hakkı teslim edilir" ifadesini kullandı.

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da "Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir kimsenin hiçbir konuda görüşlerinin paylaşmasının engellenmesini mantıklı bulmadığımı vurgulamak istiyorum" dedi.

Bağış, AİHM kararının gereğinin yapılmasıyla ilgili olarak "İsviçre makamlarının da bu konuda makul bir karar vereceklerine hep beraber şahit olacağız" diye konuştu.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar