Hükümet garantisi katliamı getirdi 17 Mayıs 2014, 15:35

Hükümetin alım garantisi Soma'da katliamı getirdi. Soma Holding 2012'de üretimi yüzde 47 artırdı. 2013 ve 2014'te de yüksek üretim devam etti. Sonuç, kar hırsı ile 301 maden işçisi şehit oldu.
Soma katliamını özelleştirme, teşeron işçilik, özel sektörün kar hırsı ve hükümetin alım garantisi hazırladı.

Hükümetin getirdiği alım garantisiyle birlikte ölüm madeninin sahibi Soma A.Ş.'nin, 2012 yılında kömür üretimini yüzde 47 artırdığı ortaya çıktı.

Aydınlık Gazetesi'nden Mustafa Kaya'nın haberine göre, hükümet özel maden işletmelerine alım garantisi verdi. İşte bu garanti Soma'da katliama neden oldu.

Soma Holding, tehlikeleri hiçe sayarak yeni galeriler açtı, agresif biçimde işçi alımı yaptı. Bu bilgilerin sahibi Soma Holding'in üst düzey bir yetkilisi. Soma Holding'in sözleşme koşulları elverdiği için Eynez yeraltı ocağına hiçbir ek yatırım yapmadı. Soma Holding, Eynez'deki yeraltı madeninde "sözleşme bitim tarihi olan 2015 sonuna kadar en yüksek kömürü çıkartıp sahayı terk etme" stratejisi izledi. Bu strateji katliamla sonuçlandı.

Türkiye Kömür İşletmeleri, Soma Kömür'ün 2 milyon 600 bin ton kömür çıkarmasını planlarken, şaşırtıcı biçimde 3 milyon 816 bin 15 ton kömür çıkardı. Öngörülenden yüzde 47 fazla kömür çıkaran işletme 2013 ve 2014'te de bu şekilde çalıştı. Sonuç felaket oldu.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar