banner864

Hükümet, İç Güvenlik Paketi'nde yeniden düzenleme için harekete geçti 06 Mart 2015, 16:44

HDP'li Pervin Buldan'ın "İlk 16 madde tekriri müzakere ile değişecek" açıklamasını yaptığı gün, AKP'li yöneticilerin bazı maddelerin değiştirilmesi için muhalefet milletvekilleriyle görüşme yaptığı ortaya çıktı. Görüşmede MHP'nin "Jandarma ile ilgili düzenlemeler kaldırılsın" şartını öne sürdüğü CHP'nin ise "Görüşmelere ara verilsin" önerisini yaptığı belirtiliyor.
AKP ile HDP'nin Dolmabahçe mutabakatından sonra, hükümet iç güvenlik paketinin bazı maddelerinde değişiklik için düğmeye bastı. AKP'li vekiller müzakere için arti Meclis'te muhalefet partilerinin milletvekilleriyle buluştu. 

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, hükümet "HDP istedi paket değişti" algısının oluşmaması için CHP ve MHP'yi de sürece dahil etmek istedi. HDP'li Pervin Buldan'ın "İlk 16 madde tekriri müzakere ile değişecek" açıklamasını yaptığı günün akşamında, AKP yöneticileri Meclis'te muhalefet ile görüştü.

Görüşmede, hükümet yeniden müzakere edilecek maddelerin tespiti ve yapılacak değişiklikler için 4 partinin teknik uzmanlarının yer alacağı bir komisyon çalışması önerdi. 

MHP ortak çalışma için Jandarma ile ilgili hükümlerinden vazgeçilmesi şartını öne sürdü. Ancak hükümet bu şarta sıcak yaklaşmadı. MHP ise "Biz bu çalışmada yokuz" mesajı verdi.

CHP'nin önerisi ise Meclis'teki görüşmelere ara verilmesi oldu. "Ara verilirse teknik komisyona temsilci göndeririz" görüşü dile getirildi. CHP'nin müzakereye olumlu yaklaşmasının ardından hükümet görüşmelere pazartesiye kadar ara verdi.

Öte yandan, pakette polis kolejlerini kapatan maddeden sonra Polis Akademisi’nin bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ni kapatan madde de kabul edildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mustafa cenap aytepe :

ey akpartili vatan severler iç güvenlik yasası için düşüncelerine göre onurlu davrandığını sandığınız vekiller ortalığı yıktı ve dövüş kavga yasaları çıkardılar....ey ak partililer ey vatan severler ...şimdi yeniden dövüşşüz kavgasız .......kimin önünde eğilipde iç güvenlik dedikleri yasalarda değişiklik yapıyorlar....iman.inananç eşittir dürüslük ve namuslu olmaktır.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder