banner864

Hükümet süreci bitirdi 12 Kasım 2014, 18:59

HDP Van milletvekili Aysel Tuğluk, hükümetin açılım sürecini bitirdiğini ancak ilan etmeyi kendilerinden beklediğini açıkladı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Tuğluk, "mevcut koşullarda silahsızlanma bir hayal" dedi.
 HDP milletvekili Aysel Tuğluk hükümetin açılım sürecini bitirdiğini ve bu koşullarda silahsızlanmanın hayal olduğunu söyledi.

Tuğluk Amerika’nın Sesi gazetesine konuştu. Açılım sürecine yönelik iktidardan gelen açıklamaları umut kırıcı olarak niteledi.

 “Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor. Çünkü çözüm sürecini bitirmenin bir maliyeti var. Bu maliyeti üstlenmek istemiyor ve bu faturayı da bize çıkartmak istiyor.”

Tuğluk, PKK’nın silahsızlanmasının bir hayal olduğunu savundu.

"Mevcut koşullarda, silahsızlanma bir hayal. Bugünkü ortamda Kürtler nasıl silah bıraksınlar? Bu soru önemli. Kürtler’in halk olmaktan kaynaklı anayasal hakları tanınırsa, tabii ki silahlı faaliyetler bitirilebilir"


11 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısına da değinen Tuğluk, ağırlıklı olarak açılım sürecinin tartışıldığını kaydetti. Hayırlı şeylerin konuşulmadığını tahmin ediyorum dedi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar