banner864

Hulki Cevizoğlu'ndan 7 Haziran açıklaması: Vatan yahut Silistre diyorum 25 Mayıs 2015, 10:12

Vatan Partisi İzmir 2’inci Bölge 1’inci sıra Milletvekili Adayı Hulki Cevizoğlu 7 Haziran Seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İzmir’de birinci parti olduklarını iddia eden Cevizoğlu Türkiye genelinde de barajı rahat şekilde aşacaklarını söyledi. Cevizoğlu, “Medya ve anket şirketlerini ambargo ve manipülasyonuna rağmen başarılı olacağız. Vatan yahut Silistre diyorum” dedi.
Genel seçimlere sayılı günler kala siyasi partilerin milletvekili adayları saha çalışmalarına hız kazandırdı.

15 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen olağanüstü kurultayda parti ismini ve logosunu değiştiren İşçi Partisi 7 Haziran seçimlerine Vatan Partisi olarak girme kararı almasının ardından İzmir’deki milletvekili adaylarını belirlemiş ve çalışmalarına başlamıştı.

Alanda seçmenin nabzını tutan Vatan Partisi İzmir 2’inci bölge 1’inci sıra milletvekili adayı gazeteci yazar Hulki Cevizoğlu da Egedesonsöz’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Partisinin İzmir ve Türkiye genelindeki durumu hakkında konuşan Cevizoğlu, CHP’nin İzmir adaylarına ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na eleştirilerde bulundu.

Vatan Partisi’ne yöneltilen oy bölme eleştirilerine de cevap veren Cevizoğlu, partisinin birleşme için adım attığını fakat ortaya biz uzlaşının çıkmadığını söyledi.

İZMİR’DE 1 NUMARAYIZ
Saha çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Cevizoğlu, gelişmeleri mükemmel olarak nitelendirdi. Cevizoğlu, “İzmir’de 1 numarayız. Türkiye’de de aynı şekilde gittiğimize inanıyorum. Halkla kucaklaşırken müthiş bir ilgi ve sevgi olduğunu görüyoruz. Herkes aynı şeyi söylüyor diyenlere ‘bize bir kamera gönderin biz dolaşırken dibimizden ayrılmasın bir de diğer partilere gönderin boy ölçüşelim’ dedik. İzmir’de Vatan Partisi’ne ve adaylarına büyük bir teveccüh var. Biz İzmir’le aynı felsefe ve ruhu taşıyoruz. Böyle olunca insanlar bize sahip çıkıyor. İzmir Atatürkçü bir alt yapıya ve direniş kültürüne sahiptir. Biz de direnişin, mücadelenin partisiyiz. Seçim zamanında oy almak için ortaya çıkmadık. Bunu tarihimiz boyunca gösterdik. İşçi Partisi olduğumuz dönemde de şimdiki dönemde de gösterdik. Vatan partisinin kadrolarındakiler, aday listelerindekiler, gençlik örgütleri yıllardır milletvekilleri yokken büyük bir direniş sergilediler. Yüzde 10 barajı milletvekiline bakmadılar. Bu vatan için çalışıyoruz” diye konuştu.

İZMİR’İ BAŞKENT OLARAK GÖSTERMİŞTİM
Cevizoğlu geçmiş seçimlerde de yaşadığı tecrübeleri aktarırken Ankara’da bağımsız aday olarak bir zoru başardığını da vurguladı. İzmir’den aday gösterildiği için de çok mutlu olduğunu ifade eden Cevizoğlu, “2007 ve 2011 bağımsız adayı olmuştum. 2007’de çok iyi oy almıştım. Arkamda hiçbir güç yokken Çankaya’da 11 bin oy aldım. 29 bin tane de ‘Hulki ve CHP’ diye geçersiz oy çıktı. Eder 40 bin tane. Onların tamamı bana oy vermek istiyordu. 3-5 tane gönüllü ve samimi insanlar yaptığımız çalışması sonucu bu başarıyı elde etmiştik. Çok önemliydi. Büyük kentlerde genel başkanlar bile bağımsız aday olsa seçilmesi çok zordur. Ben de Ankara’dan bağımsız aday olurken bilincindeydim. Yıllardır mücadeleyi seven bir adamım bu azmi göstermek için girdim. Neredeyse de seçiliyordum. 60 bin oy alsam seçiliyordum. Çok iyi bir oydu. Vatan Partisi yönetimi ve Genel Başkan Doğu Perinçek birkaç yer arasından burayı uygun gördüler. İlle de burası olsun demedim ama çok mutluyum. Beni her yerde severler. Ben geçmiş yazılarımda İzmir’deki bu direniş ruhunu kutsayarak İzmir’i başkent göstermiştim. Ankara’da da çok Atatürkçü var ama ona rağmen Melih Gökçek’ten 25 yıldır kurtulamadı” dedi.

İZMİR CHP’NİN DEĞİL ATATÜRKÇÜLÜĞÜN KALESİDİR

Cevizoğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında da konuştu. Kocaoğlu’nu siyaseten de belediyecilik açısından da başarısız bulduğunu belirten Cevizoğlu CHP’li belediyelere de yüklendi. Cevizoğlu, “Burada bir AKP’li belediye başkanı olmamasından dolayı mutluyum. Ama bu demek değildir ki; AKP’lilere kaptırmayacağız mevkileri, oralara da gelince yat gelip yatacağız… Şimdi görüyorum ki, İzmir olması gerekenden çok geride. CHP Ankara’da da Atatürkçülüğün kalesi semtlerde nasıl olsa oy alacak diye yan gelip yatıyor. Diktikleri bir tane ağaç yok. Varsa da olması gerekenin çok altında. İzmir bir partinin, CHP’nin falan kalesi değil. Atatürkçülüğün kalesidir. Tamam sana oy veriyor vatandaş ama sen çalışmak zorundasın. Mecburiyetten kaynaklanıyor ama sen orada oturmayacaksın. Siyasi yaklaşımını da başarısız buluyorum. Diyarbakır’a giderek açılım sürecine destek veren, cumhurbaşkanı geldiğinde ‘sizinle gurur duyduk, onur duyduk’ diyen bir belediye başkanını kabul etmiyorum. Çünkü o cumhurbaşkanı burada kız çocukları saçından sürüklenirken ‘yüzde 50’yi evde zor tutuyorum’ diyen kişiydi. Böyle bir kişi geldiği zaman tamam hakaret etme ama nasıl onur duydum diyebilirsin? Sen Tayyip Erdoğan’dan onur duy, git mitinginde konuş diye mi millet sana oy verdi? Biz AKP’den kurtulmak için çaba harcıyoruz ama sen Atatürkçülerden aldığın bu oyla gidip bu kişinin bize şeref ve onur verdiğini söylüyorsun. Diyarbakır’a gidip açılıma destek veriyorsun. Siyaseten de belediyecilik açısından başarısız” ifadelerini kullandı.

BALBAY VE ÖZKAN’IN ATATÜRKÇÜLER’DEN OY İSTEMEYE HAKKI YOK

Cevizoğlu, kendisi gibi gazeteci kökenli olan CHP’nin İzmir milletvekili adayları Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’la ilgili de açıklamalarda bulundu. Cevizoğlu, “Mustafa Balbay’ı da, Tuncay Özkan’ı da çok yakından tanıyorum. Tuncay Özkan’la Kanaltürk’te 3 yıl birlikte çalıştık. Kanaltürk’ün kuruluşunda vardık ama satılışında yoktuk. Kanaltürk’ün satılışı bizi ve herkesi şoke eden bir hareketti. Buradaki adaylık çalışmalarında da neler yaptıklarını uzaktan görüyorum. Balbay’a eleştirilerim var. Balbay, cezaevinden çıktıktan sonra Doğu Perinçek’in de ifadesiyle çok ağladı. Doğu Perinçek ise kendisine aynı sorular sorulduğunda biz asla mağdur edebiyatı yapamayız. Biz yaşıyoruz ama Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale Savaşı’nda ölenlerin bir metrekarelik yatacak yerinden başka bir şeyi yok. ‘Ben kitap yazıyorum bize sahip çık, mantığı bize yakışmaz’ demişti. Aynı sözlerin altına imzamı atıyorum. Burada Balbay ve Tuncay Özkan’ı da CHP yönetiminin bölücü politikalara destek vermelerine karşı çıkmamalarından dolayı kınıyorum. Cumhurbaşkanı seçiminde Atatürk düşmanı bir babanın oğlu ve aynı görüşte olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiler. Balbay ve Tuncay Özkan gıkını çıkarmadı. Bu onlara yakışmayan, cezaevlerindeki şereflerine leke süren bir durumdu. Siz cezaevinde niye yattınız? Sizi niye zindanlara attılar? Bütün Atatürkçüler yanınızda yer aldı. Sonra siz Atatürkçülere aykırı bir davranış içine girerek Atatürk düşmanı birini cumhurbaşkanı adayı olarak nasıl desteklediniz? Niye protesto etmediniz? Bizim hayatımız protesto ve karşı çıkmalarla, isyanlarla geçiyor. Kaç tane televizyondan sırf bize müdahale ettiler, siyasi olarak anlaşamadık diye ayrıldık, kimilerinden de kovulduk. Peki sen de bunları göze alıp ayrılsaydın. Sen zindana atılma nedenine bir yerde ihanet etmiş oluyorsun. Sen Atatürkçü olduğun, AKP’den kurtulmak istediğin için hedef oldun ve cezaevine tıkıldın. Çıkınca niye bunu devam ettirmedin? Neden ‘Ekmeleddin İhsanoğlu’na ben karşı çıkarım’ demedin? Balbay ve Özkan’ın İzmirli Atatürkçülerden oy istemeye hakkı olmadığını düşünüyorum. Ekmeleddin’e sesini çıkarmayan insanlar Atatürkçülerin yakasından düşmeliler. Eski Balbay ve eski Özkan’ı istiyoruz. Yeni CHP gibi yeni Balbay ve yeni Özkan Atatürkçü kimlik sergilemiyor” diye konuştu.

AYNI TABAKTAN YEMEK YEMİYORUZ

Cevizoğlu, partisine yöneltilen oy bölme eleştirilerine de cevap verdi. Cevizoğlu, “Aynı cephede değiliz ki, neyin oyunu böleceğiz? Biz aynı tabaktan yemek yemiyoruz. Aynı felsefeyi savunmuyoruz. Onlar çözüm sürecine destek veriyor. Biz ise PKK’nın silah bırakmasını ondan sonra bu işlerin görüşülmesini istiyoruz. Silahlı olan bir örgütle bir anlaşma olmaz. Ancak Türkiye’ye diz çöktürme süreci söz konusu olur. AKP’den ne farkın var? Görevlendirilmişler gibi kendi partileri içindeki Truva atı gibi Atatürkçülerin oylarını HDP’ye istiyorlar. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin başta olmak üzere ‘HDP’nin güçlenmesinden mutluluk duyarız’ diye açıklamalar yaptılar. Niye Atatürkçü Vatan Partisi’nin güçlenip meclise girmesinden mutlu değilsin? Niye daha çok Atatürkçü partinin meclise girmesinden mutlu değilsin? Milletin oylarını bölenler kendileri. Kendi seçmenlerini başka partiye gönderiyor. Çalıştığı yere ve fikre ihanettir. Biz Atatürkçülerin oylarına talibiz ve sahibiz. CHP’ye bugüne kadar verilen oylar babasının malı değildir. Biz seçmenlerin özgür iradesine sesleniyoruz” dedi.

BİRLEŞME İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK…
Cevizoğlu, partisinin CHP ve Anadolu Partisi’ne birleşmek adına adım attığını fakat ortaya biz uzlaşı çıkmadığını belirtti. Cevizoğlu, “Çok uğraştık. CHP’ye de Atatürk’e sahip çıkması koşuluyla destek vereceğimizi söyledik. Bir tek milletvekili istemediğimizi, genel başkan dahil tek bir talebimiz dahi olmadığını söyledik. ‘Atatürk’ün 6 ilkesine sahip çık, Tunceli’ye Dersim deme Türkleri soykırımcı gösterme, Ermeni soy kırımı iddialarına sahip çıkanları listelere koyma, hiçbir şey istemeden sana destek vereceğiz’ dedik kabul etmedi. Emine Ülker Tarhan’la da görüştük. Uzlaşı olmadı. Türkiye’de birliğin olmasını çok istedik. Vatan’da birleşmeyi sağladık. Yaşar Okuyan sağ kesimden geldi genel başkan yardımcısıdır. Milliyetçi insanlar var, Abdullah Öcalan’ı sorgulayan komutan var. Yargılayan hakim var. Değerli sanatçılarımız var. Eski ülkücülerden gençler var. Birleşme Vatan Partisi’nde sağlanmış oldu. Adaylarımız arasında maden işçisi var. Üniversite öğrencisi var. Gençlerimiz genel başkan yardımcılığı yapıyor. Hem meslek olarak hem yaş gurubu olarak kapsayıcıyız” ifadelerini kullandı.

VATAN YAHUT SİLİSTRE!
Cevizoğlu, genel seçim sonuçlarına ilişkin de beklentilerinden bahsetti. Cevizoğlu, “İzmir’de birinci parti olduğumuzu söyleyebilirim. Tek kuşkum baraj var. Önceleri ‘Barajı geçer misiniz?’ gibi sorular geliyordu, bunun yakın zamanda aşıldığını görüyorum. İl, ilçe, köy her tarafı geziyoruz ve görüyoruz. Bu düşünce aşılmış durumda. Bunu her tarafa yayarsak sürpriz bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Bizim için değil ama bize inanmayanlar açısından sürpriz olacak. Türkiye’de de rahat bir şekilde barajı aşacağımıza inanıyorum. Medya ve anket şirketlerini ambargo ve manipülasyonuna rağmen başarılı olacağız. Vatan yahut Silistre diyorum” dedi.

Kaynak: Egedesonsöz/Mehmet İşler

Yorumlar

Hasan Kemal :

herşey vatan için...bizim bildiğimiz iki baraj var "iliç" ve "keban" barajları...!tüm barajları yıkacağız....bunu tüm milletimiz görecek.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar