banner864

İç Güvenlik Paketi geri çekildi 12 Mart 2015, 23:57

AKP hükümeti, istediği kritik düzenlemeler ve yürütme ile ilgili madde kabul edildikten sonra İç Güvelik Paketi'nin kalan kısmını komisyona geri çekti. İçişleri komisyonu düşürülen 63 maddeyi tekrar görüşmek üzere Pazartesi günü bir araya gelecek
Meclis'te yumruk yumruğa kavgalara sebep olan 132 maddelik İç Güvenlik paketi, 68'nci maddeden itibaren komisyon'a geri çekildi. Teklif AKP Hükümeti'nden geldi.

TBMM'de görüşülen Kanun Tasarısı'nın 67 maddelik 3'ncü bölümünün tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Meral Akşener İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün Hükümet adına verdiği tezkereyi okuttu.

Öztürk, 68 ile 130'ncu maddelerini kapsayan 63 maddenin İçişleri Komisyonu'na geri verilmesi için önerge verdi. Meclis Başkanvekili de söz konusu maddelerin, önergeleriyle birlikte komisyona geri verildiğini açıkladı.

Tasarının pasaport, nüfus işleri gibi maddelerini içeren 4 ve 5'inci bölümünün ayrılarak Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde olan Torba Yasa'ya eklenmesi bekleniyor. İç Güvenlik Paketinin 67 maddesi yaklaşık 3 hafta süren görüşmelerin ardından kabul edilmişti.

HDP'li Pervin Buldan aybaşında yaptığı açıklamada "Hukuk komisyonumuz AKP'ye verilmek üzere karşı çıktığımız maddelerle ilgili öneriler hazırlıyor. Yasa itiraz ettiğimiz haliyle çıkmayacak" demişti.

Geri çekilen 63 madde ile ilgili komisyon görüşmeleri Pazartesi günü başlayacak. Meclis İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelerde paketin nüfusla ilgili bölümlerinin tasarıdan çıkarılmasının gündeme gelmesi bekleniyor.

Havai fişek, Molotof ve sapana 4 yıla kadar hapis, polise silah yetki, yüzünü kapatanlara 5 yıla kadar hapis, Jandarma ve Sahil Güvenliğin İçişleri Bakanlığına bağlanması gibi kritik düzenlemeler AKP'nin oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Tartışmalı maddelerin yasalaşması için yürütme ve yürürlük maddelerinin görüşülmesi, bu maddelerle daha önce kabul edilen maddelerin tümünün oylanması gerekiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar