banner864

İETT zararda 03 Ocak 2015, 13:12

İstanbul'da şehir içi taşımacılığı sağlayan İETT'de bütçe açığı gittikçe artıyor. İstanbul Büyükşehi Belediye Meclisi'nde kabul edilen 2013 yılı bütçesine göre, açığın en önemli nedenleri arasında ücretsiz taşıma, personel ödemeleri ve otobüs alımları gösteriliyor.
İstanbul'da şehiriçi taşımacılığın bağlı olduğu İETT bütçede açık verdi. 2013 İETT bütçesi Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

Bütçe raporuna göre, İETT'nin yatırımlarını gerçekleştmesi için verilen devlet teşviklerinin büyük bölümü otobüs alımlarına harcandı.

Verilen kredilere rağmen, İETT'nin dış borç kullanması nedeniyle bütçe açıkları da arttı. İETT'ye yalnızca 2013 yılında bin 705 yeni otobüs alımı yapıldı. İETT'nin kasasından bu alımlar için 710 milyon 400 bin lira çıktı.

İBB Meclsi'nin onayından geçen bütçede, en çok dikkat çeken nokta ise İETT'nin asıl faaliyet konusu olan taşımacılıktan zarar etmesi oldu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

erdogan :

sana katılıyorum basına polise öğretmene 3bin tl fazla maaş alanlara bedava otobüse bindirirsen bir gün mutlaka kucağa oturursun

akay :

Tasimaciligin zarar ettini soyleyenler yalan söylüyor nedeni gonderilen mudurler ise alin para verin mantigi birileri memnun olsun ses cikarmasin

RIZA AYDOĞAN :

halk otobüsleri neden zarar etmiyor zarar etse onlar çekilir yalan söylüyorlar

Yücel Gür. :

hırsızı çok olursa elbetteki zarar eder.

YORUMSEVER :

verimli hatları mor araçlara satan iett nin kar etme imkanı kalmamıştır.

vatandas :

AKP mitingleri icin yuzlerce otobusu seferber edince, zarar etmeleri normal tabii ki...

salcio :

akp 30-40 yıllık otobüsleri çalıştırıyordu istanbul 'da , her yıl otobüs alacak değil ya.

Salcio :

metrobüsle taşımacılık yaparsan zarar edersin raylı sistem yap, gerçi onun komisyonu az olur ama.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar