banner864

İhaleye çıktı 02 Temmuz 2014, 11:19

"Gaz maskeleri olsaydı ölmeyeceklerdi". Soma'daki maden faciasının ardından bu konu çok tartışıldı. Şimdi ise Türkiye Taşkömürü Kurumu önemli bir adım attı, yeni gaz maskeleri satın almak için ihaleye çıktı.
Soma'da 301 madencinin ölümüne neden olan önemli ihmallerden biri olarak gösterildi gaz maskeleri. Maskelerin kimi küflüydü, kiminin tarihi geçmişti. Bir çok madencide ise maske dahi yoktu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu, facianın ardından önemli bir adım attı. TTK, maden ocaklarında çalışan işçiler için 2 bin gaz maskesi satın almak üzere ihaleye çıktı.

Gaz maskelerini, metan gazlı ortamlarda çalışan madenciler kullanacak. Maskeler, yangın veya infilak sonucu oluşan tehlikeli ortamlardan kaçış esnasında kullanması amacıyla satın alınacak.

Maskeler, işçiyi 50 dakika koruyacak. Toz ve rutubete karşı sızdırmaz, darbeye dayanıklı ve omuzda taşımaya uygun olması gerekecek.

Maskeler için ihale teklifleri, 6 Ağustos’a kadar kabul edilecek. Amasra, Karadon, Kozlu, Üzülmez ve Armutçuk maden ocaklarında kullanılacak maskeler AB standartlarına da uygun olacak. Ayrıca imalatçı firmanın, her türlü malzeme ve işçilik hatasına karşı maskelere 5 yıl garanti vermesi gerekiyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar