İlber Ortaylı'dan Yeni Şafak'a sert yanıt 08 Nisan 2015, 09:04

Yeni Şafak gazetesinin İnönü'nün Atatürk'ü zehirletmekle suçladığı haberine İlber Ortaylı'dan çok sert açıklama geldi.

Yeni Şafak gazetesi muhabiri, İlber Ortaylı'yı arayıp belgeleri sordu. "Çocukluğumdan beri böyle numaralar duyarım" diyen Ortaylı, "Bunlar kocakarı laflarıdır... Sizin gazete ne düşünür bilmem ama sen ismini karıştırma ileride senin için iyi gazetecilik olmaz" ifadelerini kullandı.

Gazetenin yayınladığı "belgeleri", "mahalle dedikodusu" olarak niteleyen Ortaylı, bunların "Yeni Türkiye" kurma çabası olduğunu belirterek "B.k kurarsınız. Güldürmesinler adamı. Yeni Türkiye böyle gerizekâlılar olmadan kurulabilir ancak" dedi.

İşte Ortaylı ile Yeni Şafak muhabiri arasındaki o diyalog:

İlber Bey merhaba. Yeni Şafak gazetesi olarak bir belge yayınladık. Gazeteyi görme şansınız oldu mu?

Onu bana söylediler. Şimdi ben ona bakacağım. Belge melge yaramaz. Çocukluğumdan beri böyle numaralar duyarım. Bunlar kocakarı laflarıdır. Bizim milletimiz tarih bilmez. Böyle aptal aptal konuşur. Sizin gazete ne düşünür bilmem ama sen ismini karıştırma ileride senin için iyi gazetecilik olmaz.


Az önceki konuşmamızda bazı konular tabudur dediniz... Neyi kastettiniz?

Ben tabu mabu demedim. Bunlar sizin anlamayacağınız şeydir. Bunların hepsi mahalle dedikodusu. Her şeye bulaşmayın. Bunu gazeteler çok yapıyor. Kendine göre yeni Türkiye kuruyorlar. B.. kurarsınız. Güldürmesinler adamı. Yeni Türkiye böyle gerizekâlılar olmadan kurulabilir ancak. Nereye baksan cahil. Bir tane herif var. (Engin Ardınç) Eski solcu, alkolik, gerizekâlı... O da konuşuyor. Git başka tarih kitabı oku hayvan. Baban seni Fransız okuluna yollamış. Lisan biliyorum diyorsun git başka dilde oku. Herif okul kitabıyla tarih yazıyor gerizekâlı. Hiçbir memlekette olmaz böyle bir şey anladın mı? Sizde iyi bir gazeteci olmak istiyorsanız böyle aptal işlere karışmayın. Şöhretiniz en başından düşer.


Belgeleri inceleyecek misiniz?

Belgeleri incelemeyeceğim, istemem. Böyle dedikodularla uğraşmam. Gazeteler mi yazacak tarihi? Siz sadece haber yazın daha iyi edersiniz. Gazetelerde haber yazılır, tarih yazılmaz. Siz gördünüz mü hiç Avrupa gazetelerinde tarih yazıldığını? Herkesin kendi işi ve metodu vardır. Gazeteler doğru dürüst haber yazsın.

Halk bu belgeleri bilmiyor...

Sen tarih belgesinden anlamazsın kızım. Git doğru dürüst gazete oku. Mesleğe girmişsin madem lisan bilmen lazım. Haftada iki üç tane yabancı gazete okuman lazım. Adamlar bu işi nasıl yapıyor görmen lazım. Bu böyle olmaz. Benden sana tavsiye. Piyasadaki bazı geri zekalılar lisan bilerek tutunuyorlar. Nagehan gibi karılar. Öyle bir kötü örnek de var önünüzde ama... Bunun şartı budur lisan bileceksin. Her hafta ciddi gazeteleri okuyacaksın. Gazeteciliği böyle yavaş yavaş öğreneceksin. Böyle şeylere hiç girişmeyin bunlar iyi şeyler değil. Benden sana nasihat"

Yorumlar

namık kemal :

hocam; net tv. de de kendini araştırmacı -yazar olarak nitelendiren ve mütemadiyen atatürk ve arakadaşlarını rencide edici laflar söyleyerek,osmanlıya olan özlemini dile getiren bir hırt var..bu zat-ı muhteremle bir teşerrüfte bulunursanız gerekli cevabı vereceğinizi umut ediyorum..saygılar..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar