banner864

İlk Kumpas'ta tahliye 14 Ekim 2014, 17:13

İlk kumpas davasının mağduru özgürlüğüne kavuşuyor. Atabeyler davasında sahte bir ihbarla hedef alınan Yüzbaşı Murat Eren, yarın tahliye olacak. Maltepe Açık Cezaevi çıkışında Yüzbaşı Murat Eren'i diğer kumpas davalarının mağdurları karşılayacak. Yüzbaşı Eren, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'a suikast iddialarından beraat etmiş ancak TSK'nın tanıtım kitapçıklarında yayınlanmış sunumlar gizli bilgi kabul edilerek 4 yıl 2 ay hapis ile cezalandırılmıştı.
Kumpasların başlangıcı olan Atabeyler Davası'nda hedef alınan yüzbaşı Murat Eren özgürlüğüne kavuşuyor.

Denetimli serbestlik yasası kapsamında özgürlüğüne kavuşacak olan Yüzbaşı Eren, 15 Ekim Çarşamba günü saat 17.00'de tutuklu bulunduğu Maltepe Açık Cezaevi'nden çıkış yapacak. Eren'i cezaevi çıkışında kumpas mağdurları toplu olarak karşılayacak.

Yüzbaşı Eren, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'a suikast yapılacağı iddiasıyla açılan Atabeyler davasında hedef alınmıştı. Eren bu davadan beraat etti. Ancak devlete ait gizli bilgileri açıklamak suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlk kumpas izleri, Yüzbnaşı Eren'in ceza almasına neden olan CD'de ortaya çıktı. Dava dosyasına giren bağımsız bilirkişi raporunda CD'nin operasyondan hemen önce oluşturulduğu tespit edildi, çelişkiler anlatıldı.

Mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı'nın 1999 ve 2003 yılllarında tanıtım kitaplarında yer verdiği sunumları gizli belge kabul etti ve Yüzbaşı Eren'i bu bilgileri açıklamaktan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Silahlı Kuvvetler'den ihrac edilen Yüzbaşı Eren, tutuksuz yargılandığı dönemde hakkındaki iftiralar nedeniyle yıllarca işsiz kaldı. Helikopter pilotu olmasına karşın iş bulamayınca onuruyla geçinebilmek için pazarcılık bile yaptı.

HABER: ÖZER SÜRMELİ

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar