banner864

İncirlik Üssü ile ilgili sıcak gelişme! 13 Ekim 2014, 14:43

Türkiye'nin Amerika ile İncirlik Üssü'nü konusunda anlaşmaya vardığı iddiası Başbakanlık tarafından yalanlandı. Başbakanlıktan "İncirlik Üssü konusunda varılmış yeni bir mutabakat olmadığı, ancak görüşmelerin sürdüğü" açıklaması geldi. Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi konusunda ise mutabakat sağlandı.
Türkiye'nin, IŞİD operasyonları kapsamında Amerika öncülüğündeki koalisyon ülkelerine İncirlik üssünün kullanımına izin verdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Associated Press ajansı, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, ABD'li heyetin Ankara'daki kritik temaslarında İncirlik Üssünün kullanımı için söz alındığı bilgisine yer verdi.

Başbakanlık'tan iddiayla ilgili yalanlama geldi. Başbakanlık kaynakları "İncirlik Üssü konusunda varılmış yeni bir mutabakat yok" dedi, ancak bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü de bildirdi.

Başbakanlık, Amerika'nın İncirlik Üssüyle ilgili talebine ilişkin "Devam eden mutabakat dışında yeni bir mutabakat yok." açıklamasını yaptı.

Başbakanlık, Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi konusunda prensipte mutabakata varıldığı ancak eğitimin nerede ve nasıl verileceği konularında henüz bilgi olmadığını da açıkladı.

Bir açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. "Şu an itibariyle eğit ve donat projesi kapsamında Amerika ile bazı konularda mutabakatımız var." diyen Çavuşoğlu "İncirlik veya başka bir konuyla ilgili şu anda verilmiş bir karar olmadığını" söyledi. Dışişleri Bakanı "Bölgede IŞİD başta olmak üzere, terör örgütleri ile mücadelede böylesine kapsamlı bir strateji içinde Türkiye gereğini yapacaktır" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Halit Demirel :

Acaba bu suriyeliler, bir meslek sahibi olmaları içinmi eyitilecekler böyleyse ne ala. Yok Esad'ı devirmek içinse vay Ortadoğu'nun haline.tabi başta Türkiye'nin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder