banner864

Irak'tan petrol tepkisi 01 Haziran 2014, 20:46

Irak'ın enerjiden sorumlu başbakan yardımcısı Hüseyin el Şehristani, Merkezi hükümetin izni olmadan Irak'ın Kuzeyi'nden çıkan petrolün satışına aracı olan AKP hükümetine sert bir mesaj gönderdi. Türkiye'yi "açgözlü" davranmakla suçlayan Şehristani, Bağdat hükümetinin onayı olmadan satılan "kaçak petrol"den alan ülkelere karşı da yasal işlem başlatacaklarını belirtti.
Irak'ın kuzeyindeki Barzani yönetimi ile petrol ortaklığı kurmaya çalışan AKP hükümetine Bağdat yönetiminden sert mesaj geldi. Irak'ın enerjiden sorumlu başbakan yardımcısı Hüsseyin el Şehristani, Irak'ın kuzeyindeki petrolünün uluslararası piyasaya sevkiyatına aracı olan Türkiye'ye yönelik sert ifadeler kullandı.

Şehristani, Türkiye'yi "açgözlü" davranmakla suçladı, Bağdat hükümetinin onayı olmadan satılan petrolle ilgili "kaçak petrol" tanımlaması yaptı. Şehristani, bu petrolü alan ülkelere karşı da yasal işlem başlatacaklarını belirtti.

AFP'ye konuşan Şehristani, "Türkiye'nin ucuz Irak petrolüne el atmaya çalışma hırsıyla hareket ettiğine inanıyoruz... Kaçakçılığa olanak tanıdılar, haliyle bu durum da ilişkilerimizi baltaladı" dedi.

Türkiye'yi bu duruşunu tekrar değerlendirmeye çağıran Şehristani, olası alıcıların peşine düşmek için Avrupa'da bazı hukuk bürolarıyla anlaştıklarını sözlerine ekledi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder