banner864

İşçi Partisi, Şam'a ulaştı 30 Kasım 2014, 00:53

Suriye Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği “Uluslararası terör ve köktendincilik” sempozyumuna katılacak olan İşçi Partisi heyeti Şam’a ulaştı.
Suriye Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği “Uluslararası terör ve köktendincilik” sempozyumuna katılacak olan İşçi Partisi heyeti Şam’a ulaştı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Emekli Tümgeneral Naci Beştepe başkanlığındaki heyet, 29 Kasım Cumartesi günü öğleden sonra saatlerinde Suriye’nin başkenti Şam’a ulaştı.

Tertip Komitesi Başkanı karşıladı

İşçi Partisi heyetini Şam’da sempozyum tertip komitesi başkanı Bessam Bereket karşıladı. Beştepe ile bir görüşme gerçekleştiren Bereket, Türkiye’den temsilcilerin sempozyuma katılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Geçmişte Suriye hükümetinde bakanlık görevi de üstlenmiş olan Bereket, Suriye ve Türkiye halklarının arasındaki dostluğun tüm siyasi gerginlikleri aşacağını vurguladı. İP heyetinin ilk görüşmeler gerçekleştirdiği diğer katılımcıların da iki milletin dostluğunu vurgulaması dikkatleri çekti.


Kürt kanaat önderi ve emekli general el ele

Bölgesel terör sorunlarının ele alınacağı sempozyuma İşçi Partisi geniş bir heyetle katılıyor. Partinin Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı’nın yanında özellikle bölgesel terör sorunlarına Türkiye’nin bakışını bir yandan emekli Tümgeneral Naci Beştepe, diğer yandan Mardinli Kürt kanaat önderi Abdülkadir Yıldız katılımcılarla paylaşacak.
Uluslararası hukuk ve terör konusunda ise İP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Zeynep Küçük bilgiler sunacak. Partinin Uluslararası İlişkiler sorumlusu Soner ise “terör sorununa çözüm: milli devletlerimizi savunmak ve birleştirmek” başlıklı bir sunumu sempozyumun tartışmasına sunacak.

25 ülkeden temsilci

Tertip komitesinin verdiği bilgilere göre toplam 25 ülke sempozyuma temsilci gönderdi. Belçika’dan Lübnan’a değin birçok ülkeden parlamenter de sempozyum katılımcılar listesinde yer alıyor.

Katılımcıların arasında bazı ABDli senatörlerin ve kongre üyelerinin de bulunması dikkati çekiyor. Diğer yandan Rusya’dan da özellikle Avrasyacı kanadı temsil eden isimlerin sempozyuma katılacağı bildirildi.

Böylece Suriye Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği “uluslararası terör ve köktendincilik” sempozyumu bir bakıma bir ABD-Rusya buluşmasına da sahne olacağa benziyor.

Şafak Terzi / Mehmet Yaşar Yıldız - Şam
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar