banner864

İşçilerin korktuğu oldu AKP düğmeye bastı 22 Şubat 2014, 22:34

İşçilerin korktuğu oldu, AKP taşeron sistemini yaygınlaştırmak için düğmeye bastı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, taşeron sistemiyle ilgili çalışmalarını Başbakanlık'a taslak olarak sunduklarını açıkladı.
İşçiyi sokaklara döken taşeron uygulaması daha da yaygınlaşacak. Çünkü AKP, taşeron sisteminin önünü açacak düzenleme için düğmeye bastı.

Açıklama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, taşeron düzenlemesi ile ilgili taslağın Başbakanlık'a sunulduğunu açıkladı.

Taşeron işçiler maaştan tazminata, iş güvenliğinden yıllık izne kadar birçok sorun yaşıyor. İşçi ölümleri de en çok taşeron firmaların olduğu yerde yaşanıyor. Peki durum böyle iken yeni taşeron düzenlemesi neler getirecek?

Düzenleme ile taşeron işçilerin yıllık izinleri, kıdem tazminatı ve ücretlerinin güvence altına alınacağını iddia ediliyor. Ancak taslak, taşeron işçiyi mevcut düzenlemenin de gerisine götürüyor.

Kanuna aykırı bir şekilde taşeron olarak çalıştırılan işçilerin kadroya geçme hakkı yeni düzenlemeyle son buluyor. İşçi kadro hakkını kaybediyor.

Mevcut düzenlemede, uzmanlık gerektiren asıl işlerin taşerona devri mümkün iken, yeni düzenlemeyle, bütün işlerin taşerona verilmesinin önü açılıyor.

Taslağa göre taşeron işçiler için, süreklilik arz eden hizmetlerin sözleşmesi en az 3 yıllık yapılacak. Kamudaki taşeron işçiler için de bir ücret aralığı belirlenecek.  

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

oner aslan :

bu geçici işçilerin hali nolcak allah aşkına yıllardır üç beş ayla çalışıyoz nasıl emekli olcaz bitane müslüman yokmu devletin başında

MUSTAFA CENAP AYTEPE :

i̇şçi̇ kardeşleri̇m sandik önünüze konacak hesap ancak sandikta sorulacaktir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar