banner864

IŞİD 5 canlı bomba arıyor! 31 Temmuz 2015, 11:03

IŞİD, Türkiye'de eylem yapabilecek 5 canlı bomba arayışına girdi. Aydınlık gazetesinden Mehmet Bozkurt’un haberine göre, Emniyet birimlerine ulaşan yabancı kaynaklı bir istihbaratta, IŞİD Türkiye'de eylem yapacak 5 canlı bomba arayaşında olduğu belirtildi. IŞİD canlı bombada iyi derecede Türkçe konuşabilme özelliği arıyor. Ayrıca IŞİD'in olası saldırı girişiminde x-raydan geçme özelliğine sahip "gizli bomba" adı verilen yeni bir patlayıcı yapma çabasında olduğu bilgisi de Emniyet'e ulaştı. Emniyet birimleri IŞİD'ın "gizli bomba"yla uçakları hedef alma ihtimaline karşı tedbirlerini arttırdı.

X-RAYDAN GEÇEN "GİZLİ BOMBA"
Yabancı bir ülkenin istihbarat birimlerinden Türk Emniyet birimlerine, IŞİD'in Türkiye'de intihar saldırısı düzenleyecek 5 canlı bomba aradığı ve bu kişilerin iyi Türkçe konuşabilen kişiler olmasına dikkat edildiği bilgisi geldi. Aynı bilgi notunda ayrıca canlı bombaların uçakları hedef alabilecekleri bu yüzden x-raydan geçebilecek "gizli bomba" adı verilen bir bomba türüne de dikkat çekildi.

OPERASYONLAR IŞİD'İ HAREKETLENDİRDİ
Türkiye'nin hem askeri hem de emniyet ayağında IŞİD'i hedef alması örgütü Türkiye'ye karşı harekete geçirdi. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan geniş çaplı operasyonların ardından Türkiye genelinde birçok ilde IŞİD'e yönelik baskınlar yapıldı. 6 aydır Emniyet'in yakın takipinde olan Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk ve İstanbul Emiri olduğu belirtilen Azeri Abdulla Abdulaev'in da arasında bulunduğu 57 kişi ise daha önce gözaltına alındı ve tutuklandı. Bayancuk'un IŞİD'e eleman aktarma suçlaması yöneltilirken, Abdulaev'in dünyanın dört bir yanından getirdiği savaşçıları Suriye ve Irak'a gönderdiği iddia edildi.

SULTANAHMET BOMBACISINI O GETİRTMİŞ
IŞİD’e eleman kazandırdığı gerekçesiyle tutuklanan Azeri asıllı Abdullah Abdulaev ve 'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk’un, Sultanahmet’te polis noktasına düzenlenen saldırıyı gerçekleştiren Diana Ramazova’yı İstanbul’a getirdiği soruşturma aşamasında ortaya çıktı. Abdulaev'in, 6 ay önce polis memuru Kenan Kumaş'ın şehit olduğu eylemi gerçekleştiren Ramazova'nın gelişine yardımcı olduğu ve eylemden önce Başakşehir'de 4 gün sakladığı belirlendi.

METRODA ÇANTA KONTROLÜ
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde tüm birimlere bir yazı göndererek, terör örgütlerince metro ve metrobüs duraklarına yönelik bombalı saldırı yapılabileceği uyarısında bulunmuş, uyarı yazısında Yenikapı, Hacıosman, Osmanbey ve Taksim metroları ile metrobüs duraklarının hedef alınabileceği belirtilmişti. Uyarı yazısıyla birlikte polis Marmaray, metro ve metrobüslerdeki tedbirleri arttırırken, özel güvenlikte şüpheli gördüğü kişilerin çantalarını el dedektörü ile kontrol etmeye başladı.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar