banner864

''IŞİD'in tüm mali ve lojistik ağı çökertilecek'' 22 Temmuz 2015, 17:43

Suruç saldırısının ardından toplanan güvenlik zirvesi IŞİD’in Türkiye’deki tüm mali ve lojistik ağına yönelik operasyon kararı aldı. Planın 2 aşamalı yürüyeceği öğrenildi. Öncelik IŞİD kadrolarına yönelik operasyonlar olacak. Planın ikinci aşamasında ise örgüt sempatizanları yakın takibe alınacak. PKK saldırısına karşı önlemler arttırılması da planın diğer ayağını oluşturuyor. Bu çerçevede Emniyet teyakkuz halinde polislerin her türlü izni iptal edildi.
32 kişi yurttaşın hayatını kaybettiği Suruç’taki saldırı devletin zirvesini alarma geçirdi.

Saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde toplanan güvenlik zirvesi IŞİD’e karşı 2 aşamalı bir mücadele planı hazırladı. Zirvede IŞİD’in Türkiye’deki tüm mali ve lojistik ağını çökertme kararı alındı.

Planın birinci aşamasında belirlenen üst düzey IŞİD kadrolarına yönelik operasyonlar yapılacağı öğrenildi.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre bu çerçevede öncelikle örgütün yurtdışıyla iletişim ağı çökertilecek. Suriye ve Irak’taki IŞİD mevzileriyle bağlantı kuran kritik isimler deşifre edilecek. Yurtdışındaki finans kaynakları da hedef alınacak.

İkinci aşamada ise IŞİD mensupları hedef alınacak. Örgüt sempatizanlarının takibine yönelik bütçe arttırılacak.

Zirvede alınan önemli bir diğer karar da PKK’ya ilişkin oldu. IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlar sırasında PKK'dan gelecek saldırılara karşı tedbirler arttırılacak. PKK'nın etki alanını genişletmesine izin verilmeyecek

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü, teşkilatta çalışan 265 bin kişinin tüm izinlerini iptal etti. Bu karar söz konusu planın yakın bir zamanda devreye sokulacağı ihtimalini güçlendiriyor.

Güvenlik güçleri son altı ayda 600'dan fazla kişiyi IŞİD militanı olduğu şüphesiyle gözaltına alındı. 150'yi aşkın terörist ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar