banner864

İstanbul "askeri casusluk" davasında ilk bilirkişi raporu KUMPAS İZİ! 22 Nisan 2015, 17:26

Yeniden yargılamanın başladığı İstanbul "Askeri Casusluk" davasında alınan ilk bilirkişi raporu tertibi ortaya koydu. Dijital verilerle ilgili raporda farklı kişilere ait gibi gösterilen dosyaların aynı merkezde hazırlandığı tespit edildi. Raporda dijital dosyaların üst veri bilgilerinin manipülasyona açık olduğu da vurgulandı.
 Subay ve TÜBİTAK uzmanlarını hedef alan İstanbul Askeri Casusluk davasında, yeniden yargılamanın başlamasının ardından dijital verilerle ilgili ilk bilirkişi raporu tamamlandı. Bilirkişi raporu, dijital kumpası ortaya koydu.
İstanbul'daki davanın temelini oluşturan dijital deliller 11 No'lu DVD'de yer alıyordu. Rapor, 11 No'lu DVD'deki dosyaların aynı merkezde hazırlandığını ortaya koydu. Bilirkişi raporunda, farklı kişilere ait gibi görünen müstehcen video dosyalarının aynı programın aynı sürüm ve versiyonu ile hazırlandığı tespit edildi.

Raporda, Doçent Doktor Veli Hakkoymaz, Doçent Doktor Songül Albayrak ve Doktor Muhammet Balcılar'ın imzaları yer aldı.

İstanbul Anadolu 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen raporda; dijital dosyalardaki üst veri bilgilerinin manipülasyona açık olduğu belirtildi. Bilirkişiler dijital verilerin elektronik imzalı olmamasına ve aramalarda imaj alma işlemi gerçekleştirilmemesine de dikkat çekti.

Kapatılan özel görevli mahkemenin bilirkişi raporu olmadan 43 komutan ve TÜBİTAK uzmanı hakkında verdiği ve Yargıtay'ın onadığı mahkumiyet kararları; Anayasa Mahkemesi kararı ile durdurmuştu.

11 nolu DVD'de yer alan müstehcen görüntüler nedeniyle açılan davada ise 4 komutanın yargılaması sürüyor.

Haber: Özer Sürmeli

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar