banner864

İstanbul ''Askeri Casusluk'' davasında karar bekleniyor 12 Ocak 2015, 13:20

İstanbul "askeri casusluk" davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararının kısa metni yayınlandı. Anayasa Mahkemesi'nin kararını alan İstanbul Anadolu 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi de tahliye taleplerini değerlendirmek için müzakereye çekildi. Kısa karara göre, hak ihlali hükmü dosyanın tümünü kapsıyor ve dava sil baştan yeniden görülecek.
Anayasa Mahkemesi, İstanbul "Askeri Casusluk" davasında verdiği hak ihlali kararını yayınladı.

Ulusal Kanal'ın edindiği bilgiye göre, karar İstanbul Anadolu 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı ve heyet karar için müzakereye çekildi. 5 tutuklu ve haklarında yakalama kararı 37 subay ve TÜBİTAK uzmanı İstanbul Anadolu 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını bekliyor.

Anayasa Mahkemesi Cuma günü verdiği hak ihlali kararında yargılamanın yenilenmesi ve davanın yeniden görülmesine hükmetti. Karar davanın bütününü kapsadığından tüm hükümlüler için geçerli olacak nitelikte.

Kısa kararda "Anayasa'nın 36'ıncı maddesinde ile güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiği" belirtildi.

Adalet Bakanlığı da bireysel başvurular karşısında savunma yapmadı. Bakanlık, yüksek mahkemenin benzer kararlarını göz önüne alarak dosyaya görüş sunmayacağını bildirdi.

Dikkat çekici noktalardan biri ise Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın oy birliğiyle hak ihlali kararı verilen toplantıya katılmaması. 9 Ocak tarihli Genel Kurul Kararı'nda Başkan olarak Serruh Kaleli'nin imzası yer aldı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar