banner864

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Reza Zarrab'a çerez parası gibi ceza 05 Temmuz 2015, 16:13

Zarrab’ın Kanlıca’daki yalılarında ve Kandilli Köşkü’ndeki kaçak yapılaşma nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni 80 bin lira para cezası kesti
17 Aralık yolsuzluk operasyonunun kilit ismi İranlı işadamı Reza Zarrab’ın İstanbul Boğazı’ndaki tarih ve çevre katliamına bugüne kadar sessiz kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sonunda adım attı.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'ın haberine göre,  Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, hafta içinde Reza Zarrab’ın kaçak yapılarıyla ilgili yıkım kararı verdi ve suç duyurusunda bulundu. Bu gelişmenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni’nin, Boğaziçi İmar Kanunu’na ve onaylı projelere aykırı yapılaşma nedeniyle Zarrab’a 80 bin lira para cezası kestiği öğrenildi.

6 Numaralı Koruma Kurulu, yasaya ve mevzuata aykırı yapılaşma nedeniyle Zarrab ailesi hakkında da suç duyurusunda bulunma kararı almış ve İstanbul Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne kaçak yapıların yıkılması talimatını vermişti. Yıkım emri güvenlik kuvvetleri veya zabıta tarafından mal sahibine tebliğ edilecek. Yapı, mal sahibi tarafından yıkılmazsa, yıkım işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecek . Boğaziçi Kanunu’nda yıkımın yanı sıra inşaat ruhsatı ile eklerine ve imar mevzuatına aykırı yapılan yapıların aykırı kısım ve bölümleri için 1 aydan 6 aya kadar hapis ve 200 bin liradan 500 bin liraya kadar cezası ile cezalandırılıyor. Ayrıca, Zarrab’ın şirketi Royal Holding üzerine kayıtlı Kandilli’deki tarihi köşkün bahçesindeki ağaçların kesilmesi nedeniyle de yargılanması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar