banner864

İstanbul'da dolgu alanına kaçak cami 26 Haziran 2015, 11:19

AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe dolgu alanındaki yapılaşmanın önünü cami inşaatı ile başladı.
AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe dolgu alanındaki yapılaşmanın önünü cami inşaatı ile başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Maltepe sahil şeridini 3,5 km uzunluğunda 400 metre denize doğru doldurularak oluşturduğu 1 milyon 200 bin metrekarelik yeşil alanı imara açmaya başladı. Doldurulan alana betonarme yapıların yapılmasının yasak olmasına rağmen İBB cami yapımına başladı.

 

Maltepe sahili doldurularak oluşturulan yeşil alan miting, aktivite, spor, oyun, piknik ve sosyal faaliyet alanı olarak kullanılmak üzere faaliyete geçirilmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu alanda hiçbir yapılaşmanın olmayacağını belirtmişti.

Bir hafta önce temeli atılan ve 450 metrekarelik taban inşaatı üzerinde yükselen caminin ikinci katıda çıkıldı. Çevresi bariyerlerle kapalı inşaat çalışmasını gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemediler. İnşaatta çalışan işçiler yapılan inşaatın cami olduğunu ve İBB tarafından yapıldığını belirttiler.

 Konuyla ilgili olarak konuştuğumuz İBB eski Meclis ve İmar Komisyonu üyesi Ulusal Kanal programcısı Mimar Osman Güdü, yaptığı açıklamada, "yaptığım programlarda gerek Maltepe gerekse Yenikapı dolgu alanlarının imara açılacağını söylüyor ve uyarıda bulunuyordum. İşe kimsenin itiraz edemeyeceği masumane cami ile başladılar. Daha sonra diğer inşaatlarl ile devam edip doldurulan alanı betonlaştırır ve halk için doldurduklarını iddia edenler, bu alandan halkı tamamen uzaklaştırırlar." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP' li Meclis ve İmar Komisyonu Üyesi Nezih Küçükerden ise gazeteye yaptığı açıklamada “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Dolgu Alanlarında ne tür yapılar yapılır' mevzuatı gayet açıktır. İBB'nin yaptığı bu mevzuata aykırı olduğu gibi, Kıyı ve İmar kanunlarınada aykırıdır. Burası baştan sona yeşil alandır, burada cami yapılabilmesi için Meclis kararı alınarak bu yerin yeşil alan statüsünden, dini alan statüsüne geçirilmesi gerekir. Böyle bir öneri ve düzenlemede İBB Meclisi'ne gelmedi. AKP'nin yaptığı tamamen yasa tanımazlıktır” dedi.

 

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu ise “sahillerin doldurulması zaten imar ve kıyı kanununa aykırıdır, hele hele deprem kuşağında olan İstanbul'daki dolgu alanının üzerine fonksiyonu ne olursa olsun böyle bir yapılaşmaya gidilmesi hem yasal değildir hemde depremde büyük bir risk oluşturur” dedi.


TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Anadolu 2. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen ise " Maltepe sahil dolgusu 1/1000 ölçekli uygulama imar planında; şu anda mescit-cami yapılan alan, REKREASYON ALANI olarak tanımlanmıştır. Yani; yapılan cami-mescit yapısı uygulama imar planına aykırıdır. Kıyı kanununa aykırı olarak betonarme olarak yapılmakta, üstelik herhangi bir ruhsatı bulunmamaktadır. ( imar planında değişiklik yapılmadığı sürece ruhsat izni verilemez zaten)

Kıyılarda yapılacak olan yapılarla ilgili olarak kıyı kanunu uygulama yönetmeliğinde sökülüp takılabilir malzeme kısıtlılığı getirilmiştir. Şu anda yapılmakta olan yapı betonarme yapıdır." dedi

Derya Derviş
Aydınlık


Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar