banner864

İstanbul'da Papa alarmı! 29 Kasım 2014, 18:14

Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde İstanbul'daydı. Papa için havada ve karada yoğun güvenlik önlemleri alındı. Papa, Sulanahmet, Ayasofya, Vatikan Temsilciliği'ne gitti. Esprit Katedrali'nde de ayin yönetti.
 Papa İstanbul'a gitti, üst düzey güvenlik alarmı verildi. Papa Francesco'nun geçeceği güzergahlar adeta güvenli bölge ilan edildi.

Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco'nun İstanbul'daki ilk durağı Sultanahmet oldu. Ziyaret nedeniyle Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni içine alan geniş alan girişlere kapatıldı, meydandakiler çıkarıldı, tramvay durakları boşaldı. Çevreye çok sayıda polis ekibi yerleştirildi. Meydana girmesine izni olanlar, x-ray cihazlarıyla sıkı aramalardan geçirildiler. Bir helikopter de güvenlik için Papa'ya tahsis edildi.

Ziyareti takip edecek yerli ve yabancı basın mensupları arama noktalarında sıkı denetimlerden geçti. Gazeteciler bile alanda iki bariyer arasında çalışmalarını yaptı.

Cami içine ise TRT ve Anadolu Ajansı dışında gazeteci alınmadı. Papa, Sultanahmet Camii'nde bir süre gezdi. Daha sonra da İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile birlikte dua etti. Yaran, Papa'ya camiinin tarihi konusunda bilgi verdi.

İkinci durak Ayasoyfa Müzesi'ydi. Aynı güvenlik önlemleri Ayasofya'da da vardı. Ayasofya Özel Defteri'ni imzaladı.

Bir sonraki adresi Vatikan Temsilciliği oldu. Yol boyunca zırhlı araçlar eşlik etti. Yollar kapatıldı. Konvoy Taksim'den güvenlik önlemleri daha da artırıldı.

Papa, Vatikan Türkiye Temsilciliği'nde öğle yemeği yedi. Sonra da ayin yönetmek için Saint Esprit Katedrali'ne gitti. Ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı.

Papa ziyareti sırasında kadınlar da eylemdeydi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder