banner864

İşte Adli Yıl resepsiyonunda geçen diyaloğun ayrıntıları 02 Eylül 2014, 01:14

Cumhurbaşkanı ve hükümetin boykot ederek katılmadığı adli yıl açılışı için Meclis'te resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona bu kez hükümet katıldı. Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bozdağ, kokteylde yer aldı. Resepsiyona, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözleri damgasını vurdu.
 Yargıtay Başkanı Alkan, 2014-2015 adli yılının açılışı dolayısıyla TBMM Havuzlu Bahçe'de resepsiyon verdi.
Adli yıl açılış törenine, katılmayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, resepsiyonda yer aldı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de resepsiyona katılanlar arasındaydı. Sabahki törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gecede yer almadı.

Kokteyle damgasını vuran Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözleri oldu.

Kılıç, gazetecilerin F-tipine yönelik operasyon soruları üzerine, bilgi ve belge olmadan bu tip bir soruşturma yapılmasının doğru olmayacağı uyarısı yaptı. Kılıç, "Hiçbir akıl sahibinin devletin dışında bir yapılanmayı kabul etmesi düşünülemez. Ancak bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. Belge ve bilgi olmadan insanlar itham edilerek çok ciddi yanlışlar yapılıyor. Hem kendi kurumum hem diğer kurumlar için söylüyorum imzasız, bir yığın dilekçe geliyor, ‘şu şucu, bu bucu’ diye. Fişlemeler yapılıyor." diye konuştu.

Kılıç, kendisine de bir fişleme listesi geldiğini, ancak imzasız bu listeyi kaldırıp attığını söyledi.

Gazetecilerin 17 ve 25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili soruları üzerine Kılıç, “Eğer bir yolsuzluk varsa gereği yapılmalıdır ama insanlar haksız yere yıpratılmamalıdır” dedi.

Kokteylde, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın diyaloğu da dikkat çekti. Alkan'ın yargı yılı açılışında yaptığı konuşmayı hatırlatan Özel, "Devletimizin hukuka ihtiyacı var" dedi. Alkan da Özel’e teşekkür ederek “Hukuksuz devlet olmaz” yanıtını verdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Emre ikan :

Hukuk ustunlerin haklarini savunmak icin degildir, Ustunluk yoktur, Esitlik vardir, her kim Hukuku kendi cikarini korumak icin kullanirsa sonunda perisan durumda kalacaktir...

abdurahman saygin :

hasim Kılıç , montaj kasetleri dinleme almanya ingiltere derken amerikayada sicradi bu kadar ucuzmu bu burokrasi, ki kendisini dinliyenleri gormedi, aslinda bilerek dinletti hordu ve icerdeki disariya verdi iste parelel budur burokrasinin tc yi satmasidir. "Hiçbir akıl sahibinin devletin dışında bir yapılanmayı kabul etmesi düşünülemez. Ancak bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. 

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar