banner864

İşte AKP'nin İmralı planı 27 Temmuz 2014, 12:46

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, açılım süreciyle ilgili keskin tarihleri olan somut bir yol haritası hazırladıklarını söyledi. Atalay bundan sonra Abdullah Öcalan ile MİT dışında farklı devlet kurumlarının da görüşeceğini açıkladı. Sürecin yöntemiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkarabileceklerini belirtti.
Türkiye'yi hızla ayrışmaya sürükleyen açılım süreciyle ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay kritik açıklamalar yaptı. Habertürk'e konuşan Atalay, süreçle ilgili keskin tarihleri olan bir takvim hazırladıklarını söyledi. Atalay, Öcalan ile MİT dışındaki kurumların görüşmeye başlayacağını ilan etti.

"Bugüne kadar görüşmeler, büyük oranda MİT aracılığıyla yürüyordu. Bundan sonra farklı kurumlarımız da görüşmelere katılacak. Bir yol haritası hazırlığı içindeyiz. Yasadan sonra yol haritasında daha somut hedefler olacak. Şu tarihe kadar şunlar yapılacak gibi belirlemeler olacak. Yol haritasında yapılacaklar hem somut olacak hem de bunların daha keskin tarihleri olacak"

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın açılımda daha fazla rol alacağını belirten Atalay; Bakanlar Kurulu'nun da doğrudan devreye gireceğini söyledi.

"Bu çalışmanın bundan sonraki yöntemiyle ilgili bir Bakanlar Kurulu kararı çıkarabiliriz. Onun üzerinde çalışıyoruz. Benim, ramazan ayı boyunca en ağırlıklı çalışma konum bu oldu"

Atalay açılım sürecinde Öclan ve MİT'in talimatıyla kurulan HDP'ye de övgüyle yaklaştı. "BDP-HDP, kurulduğundan beri ilk defa bu kadar anlamlı bir işlev görüyor. Çalışmanın içinde önemli bir rol üstlendiler." dedi. Atalay, HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahaddin Demirtaş'ın "giderek daha Türkiyeli politika yaptığını" iddia etti.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

asim :

Apo pkk yi satiyor

sedt demir :

Siz size yakisani yaplyorsunuz. Baska ne beklenirki

cenap aytepe :

ey beşir oğlu alacağınız bu kararı halka sormayı düşünüyormusunuz....alacağınız bu kararı .şehit ailelerine sormayı düşünüyormusunuz ..ey beşir oğlu ailenden şehit varmı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar