banner864

İşte AKP'nin Köşk ve Başkanlık sistemi hesapları 19 Nisan 2014, 22:52

AKP, Köşk hesaplarını ve Başkanlık sistemi planlarını seçim sistemi üzerinden kurgulamaya başladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dar ve daraltışmış bölge seçim sistemi değişikliğini 2 ay içinde Meclis'ten geçireceklerini açıkladı.

AKP'nin seçim hesabı paylaşan: ulusalkanal
Seçimler yaklaştı, AKP Köşk hesaplarını genel seçimle birleştirdi. Başkanlık sistemi planı çerçevesinde "dar veya daraltılmış bölge" seçim düzeni gündeme getirildi.

AKP 2015'teki genel seçim planını cumhurbaşkanı seçimi öncesi devreye sokmak için düğmeye bastı. Hükümetin önceliği Başkanlık sistemine geçişin yolunu açacak olan seçim sistemi değişikliği.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dar ve daraltışmış bölge tasarılarını 2 ay içinde Meclis'e sunacaklarını açıkladı.

Arınç, başbakan Erdoğan'ın Köşk adaylığına Cumhrubaşkanı Gül'ün saygıyla karşılacağını söyledi.

Bir açıklama da AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan geldi. Kurtulmuş'a göre, seçime dar bölge sistemiyle girilecek.

Eğer Genel seçimlerde dar bölge seçim sistemi uygulanırsa Türkiye 550 seçim çevresine bölünecek. Her bölgeden 1 milletvekili çıkabilicek. Son seçimlerdeki oy oranları veri alınbdığıdna AKP, Meclis'in dörtte üçünü ele geçirebilecek. Dar bölge sisteminde muhalefet partilerinin oyları büyük oranda buharlaşacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar