banner864

İşte Doğu Perinçek'in AİHM’de yaptığı tarihi konuşma 28 Ocak 2015, 13:25

İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, AİHM Büyük Daire'deki temyiz davası duruşmasında konuşması bitti.

İşte Perinçek'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’ndeki Sunumu:

"Sayın Yargıçlar,
Sizleri saygıyla selamlıyorum.
Mahkemenize güveniyorum.

1. Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız. AİHM 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 günü açıklanan kararı, Avrupa’nın özgürlük mirasını temsil ediyor ve Avrupa’daki özgürlükleri güvence altına alıyor. O kararı aynen tekrar ediyoruz.

Düşünceyi açıklama özgürlüğü, farklı, hatta aykırı görüşe özgürlüktür. Özgürlük, statükoya karşı çıkanlara gereklidir. Iordano Brunolar, yerleşik inançları tartışmaya açtıkları için yakıldılar.

Birinci Dünya Savaşında taraf olan devletlerin ve halkların birbirlerine karşı o tarihlerden kalan belli yargıları var. Bunların geleceğimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulmalıyız. Avrupa insanının bilinci, 1915 olayları konusunda yasaklarla kuşatılmasın.

2. Daire kararında 1915 olaylarına ilişkin görüşlerin tartışmalı olduğu saptanmıştır. Ermeni Patrik Vekili Ateşyan ve Başpiskopos Anuşyan bu ay yaptıkları konuşmalarda, kimi Ermeni ve kimi Türk çevrelerinin “birbirlerini zalim ve kendilerini mazlum” olarak görmelerindeki olumsuzluğa değindiler ve “dış mihrakların rolünü” vurguladılar (Ateşyan ve Anuşyan’ın konuşmaları ekli). Biz de aynı görüşteyiz. 2. Daire, Ermeni Patriği dahil, herkesin özgürce konuşmasına güven sağlayan bir karar vermiştir.

Biz, 1915 olaylarının ”soykırım” tanımına uymadığını belirttik ve bu savımızı bilimsel usavurmayla öne sürdük. İsviçre Mahkemesine 90 kilo Rus ve Ermeni belgesi verdik. Rus raporlarına ve mahkeme kararlarına, Ermeni devlet adamlarının ve subaylarının resmî rapor ve kitaplarına, Alman generallerinin tanıklığına dayandık. Görüşlerimiz tartışılabilir, ama bizim özgürlüğümüzü korumak, Avrupa hukukunun gereğidir.

2. Soykırım hukuki bir tanımdır. Ankara Hukuk Fakültesinde Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri alanında ders vermiş bir bilim insanı olarak yaptığım araştırmalar sonucu vardığım kanaat şudur: Osmanlı devleti, Ermeni yurttaşlarımıza karşı uygulamalarda, Ermeni toplumunu toptan yok etme amacıyla hareket etmemiştir. Bununla birlikte Birinci Dünya Savaşı sırasında karşılıklı kırım ve zorla göç ettirme (tehcir) olduğunu her zaman belirttim. Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Ermenilere karşı husumet veya nefret içeren tek sözcüğümü bulamazsınız. Onların kültürümüze ve hayatımıza katkılarını her zaman vurguladık. Ermenileri değil, “büyük devletleri” sorumlu tuttuk. Bu söylemimizle de Ermeni yurttaşlarımızı koruduk.

3. Avrupa’da ve Türkiye’de barış ve kardeşliği koruyalım. “Ermeni soykırımı” iddiaları tabulaştırıldı ve Avrupa’da Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi. Türkler ve Müslümanlar, bugün Avrupa’nın karaderilileridir. Bırakınız mazlumları savunanlar da konuşabilsin. Ermeniler de bu mazlum kavramı içindedir. Mazlumların konuşma hakkı, Avrupa’da hoşgörünün ve kardeşliğin gelişmesi için en sağlam güvencedir. AİHM, ifade özgürlüğünü güvence altına alan kararıyla nefret söylemini de mahkum etmiş olacaktır. Biz Avrupa ve Türkiye’de barış ve kardeşlik için buradayız.

Doğu Perinçek"


İşte Doğu Perinçek'in AİHM’de yaptığı tarihi... paylaşan: ulusalkanal ulusalkanal.com.tr
Yorumlar

doğrucudavut :

elimizden geldiğince bilgilendirmeye bilinçlendirmeye çalışalım çevremizi.yoksa makarna ile diziler arasına sıkışıp kalacak memleket.umarım sayın perinçek'in değeri zamanında anlaşılır.saygıyla selamlıyorum seni büyük lider

güney çelik :

cumhuriyetçi,yurtsever cephenin omurgası görünmeye başladı.cumhuriyet devrimini tamamlamak üzere tek çatı altında birleşebilirlerse hiç tereddüt etmeden oyumu seçimlerde bu cepheye veririm.

hakan hizarcioglu :

Yigitler yigidi,vatanin yilmaz savascisi,yilmaz savunucusu.selam olsun sana ve davana sahip cikanlara.kuru kalabalik olarak degil,mutlu azinlik olarak sonuna kadar destekciniz.buyuk lider DOGU PERİNCEK.

orhan.y :

iş vatan bayrak olunca kenetlenebiliyor sak vatanperverliktir bu dur solcusu sağcısı hep aynı toprakların insanız tebrik ediyorum Doğu Perinçek İ

Ahmet Can Köse :

Milletimizin haklılığını bütün dünya'ya duyuran sevgili doğu Perinçek abimizi saygıyla selamlıyorum.Talat Paşa Komitesine başta rahmetli olmuş büyük Türk Rauf Denktaş'a teşekkürlerimi gözyaşları içinde sunuyorum. en içten sevgi ve saygılarımla.

Ugur :

allah razı olsun, yardımcın olsun.

T.C. :

Osmanlo torunlarını arıyor gözlerim.Dedeleri kurtuluş savaşında kümese saklanmıştı torunları da aynı yolda...

Ahmet Can Köse :

milletimizin haklılığını bütün dünya'ya duyuran sevgili doğu perinçek abimizi saygıyla selamlıyorum.talat paşa komitesine başta rahmetli olmuş büyük türk rauf denktaş'a teşekkürlerimi gözyaşları içinde sunuyorum. en içten sevgi ve saygılarımla. not: sitenizin eklentilerinde sorun olmalı. büyük harf tuşunabamama rağmen kabul etmiyor. türkçem , benim ses bayrağıdır. lütfen düzeltiniz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar