banner864

İşte MEB'in Ortaçağ genelgesi 05 Mayıs 2014, 18:56

Milli Eğitim Bakanlığı kız çocukları için ayrı okul açılmasını sağlayacak yeni bir genelge hazırladı. Genelgeye gerekçe olarak, "kız çocuklarını eğitime kazandırmak" gösterildi. Eğitimciler ise Bakanlıkla aynı görüşte değil. Eğitimcilere göre, asıl hedef karma eğitimi ve eğitim birliğini ortadan kaldırmak.
Kız çocukları için ayrı okullar açılacak, karma eğitim ve eğitim birliği ortdan kalkacak!

Bunun nedeni ise, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni genelgesi.

Bakanlık Valiliklere bir dizi düzneleme içeren yeni bir genelge gönderdi. Genelgeyle okul çeşitliliğinin azaltılacağı, Mesleki ve Teknik liselerin tek çatılı bir sistemde toplanacağı belirtildi.

Genelge basına, "çeşitlilik değil, program türü öne çıkarılacak" diyerek servis edildi. Ancak genelegede çok tepki çekecek düzenlemeler yer aldı. En önemlisi madde ise, "kız çocuklarına özel okul" açılmasını sağlayan değişiklik oldu.

Buna göre, Mesleki ve teknik liselerde, yalnızca kız öğrencilere özel okullar açılabilecek. Yeni okul tabelalarında “kız” ya da “karma” ibareleri bulunmayacak. Genelgeye dayanak olarak ise, "kız çocuklarının okula kazandırılması" gösterildi.

Genelgenin bu maddesine eğitimciler tepkili. Eğitim-Sen İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, "amaç karma eğitim sistemnine balta indirmek" dedi.

Eğitim-İş İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Zekeriya Çakmak da söz konusu genelgenin pedegojik sıkıntılara neden olabileceğini belirtti.

Şimdi tüm gözler valiliklerin MEB'in yazısına yanıt vereceği 9 Mayıs'a çevrildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Mehmet erol :

Bunların kafası ortaçağ kafası, tepki göstermek gerek.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder