banner864

İşte MİT - Öcalan planı 03 Şubat 2014, 22:21

Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin özerk bölgeler ilan etme hamlesinin Abdullah Öcalan-MİT görüşmelerinde planlandığı ortaya çıktı. Aydınlık Gazetesi'nin haberine göre Öcalan, MİT ve BDP'lilerle yaptığı görüşmelerde Suriye'nin kuzeyinde özerklik talimatı verdi.
Öcalan'lı açılım sürecinin Suriye'ye planları Aydınlık Gazetesi'nin özel haberiyle deşifre oldu. Ceyhun Bozkurt imzalı haberde Öcalan'ın MİT'in bilgisi dahilinde Suriye'nin kuzeyi için özeklik talimatı vediği ortaya çıktı.

Öcalan, 3 Nisan 2013’te BDP’lilerle görüştü, MİT ile yaptığı Suriye planlarını anlattı.

"Önümüzdeki günlerde Suriye'deki duruma dair heyetle (MİT Heyeti ) konuşacağız. Bazı kararlar alacağız. Yeni oluşacak Suriye'de bizimkiler başat rol oynayacaklar. Orada özerk bölgeler olur. Kürtler, Aleviler hatta Araplar için de özerk bölgeler olacak"

Öcalan, Suriye'nin kuzeyindeki özerklik planlarıyla ilgili bir başka mesajını 17 Ağustos 2013 tarihinde verdi. Öcalan, o tarihlerde Türkiye’ye gelerek MİT ve Dışişleri Bakanlığı ile görüşen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in basına yansıyan “Kesinlikle özerklik, bağımsızlık gibi bir gündemimiz yok” ifadelerine tepki gösterdi. Öcalan, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan’a, Salih Müslim’e iletilmesi amacıyla bazı talimatlar verdi.

"Müslim "Özerkliğin şart olmadığını" söylüyormuş. Ona söyleyin hiçbir şeyden vazgeçmesin. Özerklik de olacak başka şeyler de olacak. Bizim buradaki (Suriye'nin kuzeyindeki bölge) çalışmamız Türkiye'deki gelişmeler için de model olacak"

Salih Müslim, MİT ve Dışişleri Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerle ilgili PKK'ya yakın yayın organı ANF'ye açıklamalarda bulunmuştu. Müslim, MİT ve Dışişleri yetkililerinin “geçici özerk yönetim”e karşı olmadıklarını açıklamıştı. Müslim’in bu açıklaması bugüne kadar yalanlanmadı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

:

selcuklular döneminde beyliklere nasıl bölundu ve o beyliklerin sonu nasıl husran olduysa tarih tekerrurden ibaret olup bu kurgunun sonucuda böyle olacaktır bu kurgunuzun zaten gercekleşme sansı yoktur insanlar bindiği dalı kesmemeli türkiyeyi bu mozaik yapıyı bozmak isteyen dış guclere bu zevki tattırmayacagız

Ataturk1 :

ozerk bolgelere para ve siyasi destek veren ulkelerin cok dikkatli olmadigini dusunuyoruz. bu gelismis ulkeler bagimsiz kucuk devletlere bolunmeye suruklenebilirler bu stratejileri ile. atesle oynarken beklenmedik seyler olabilir veatesle oynayan bundan cok zarar gorebilir. bizden uyarmasi. saygilarimizla

Recep TOPBAŞI :

Bunlar birbirlerine düştüler ama Amerikan planları böl ve yut devam ediyor. Suriyedeki planları ayrı işliyor, Türkiyedeki ayrı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder