banner864

İşte raporlarla ABD'nin Türkiye tahminleri 16 Mart 2014, 16:40

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Partilerüstü Politika Merkezi’nin raporunda çarpıcı analizler yapıldı. Raporda, Başbakan Erdoğan'ın "muhalefet birleşmeden" erken seçime gideceği tespiti var. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili de İlker Başbuğ'un olası adaylar arasında olduğu belirtiliyor.
 Eski Türkiye büyükelçilerinden Morton Abramowitz ve Eric Edelman’ın başkanlığında hazırlanan rapor Türkiye'yle ilgili gelecek senaryoları tartışıldı. Raporda Başbakan Erdoğan'ın Cumhuşbaşkanlığı olasılığının kalmadığı vurgulandı. 

"Erdoğan, son iki yılını eski rakibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün pozisyonunu zayıflatmaya harcadı. Türkiye’yi büyüyen bir ekonomiden, kırılgan bir ekonomiye dönüştürdü. Türkiye’nin eski imajını lekeledi. O zamandan beri Erdoğan, seçilmiş bir sultan veya İslami Franco"

Partilerüstü Politika Merkezi’nin raporunda Çankaya Köşkü'yle iligli bazı seçeneklere dikkat çekildi. 

"Cumhurbaşkanlığı seçimleri için temel sorun, CHP ve MHP’nin ortak bir adayda uzlaşması. Aksi takdirde, Gül Çankaya’da 2019’a kadar oturmaya devam eder. Cumhurbaşkanlığı koltuğu adaylarından biri Meral Akşener. Akşener, muhafazakâr ve milliyetçi çevrelerden oy alabilir. Serbest bırakılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ da siyasi bir figür olabilir. Başbuğ, milliyetçi ve merkezdeki oylar için güçlü bir aday olacaktır"
Amerikan raporunda muhalefetin birleşik bir kuvvet olma ihtimaline de vurgu yapıldı. 

"30 Mart yerel seçimleri Erdoğan’ın erken seçime ilişkin kararını da belirleyecek. Tıpkı 2007’de olduğu gibi bu seçeneği, "muhalefet birleşmeden" ve "meşruiyeti daha da aşınmadan" gerçekleştirmesi bekleniyor"

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

yılmaz yanmış :

Adayimiz emine ülker tarhandır

bahadır baykal :

Bu amerika ne zaman üzerimizden çekecek kanlı ellerini tahminleri bile onlar yapıyor. Ruhunu şeytana satmış yaratıklar yönetiyor tarihi şanla destanla irfanla dolu kurtuluş mucizesni gerçekleştirmiş ecdadımızın emaneti topraklarımızı Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin öncelikle yönetimdeki hainlerden bir an evvel temizlenmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı düşünmek gerektiğine inanmaktayım şu an olsa sayın ilker Başbuğ gönlümden geçer. Ne Mutlu Türküm Diyene Saygılarımla.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar