banner864

işte Rus devletinin Gülen raporu 07 Nisan 2014, 19:31

Rusya'nın Fethullahçı örgütlenme ile ilgili önemli bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. Raporda, örgütlenmenin "Gülen'in Askerleri" adı altında özel bir istihbarat teşkilatı kurduğu belirtiliyor. Örgütün ülkedeki Türkler ve diğer Orta Asya halklarından devşirdikleri elemanları, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde görevlendirdiği anlatılıyor.
Rus yönetimine yakınlığıyla bilinen Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün Fethullahçı örgütlenmeyle ilgili çok önemli bir raporu ortaya çıktı. Dini-Etnik Araştırmalar Merkezi Başkanı Rais Süleymanov'un hazırladığı raporda, örgütlenmenin "Gülen'in Askerleri" adıyla faaliyet yürüttüğü belirtildi.

Azerbaycan'da yayın yapan "Kafkasinfo" sitesinin yayınladığı raporda, Fethullahçı örgütlenmenin özel bir istihbarat teşkilatı kurduğuna dikkat çekildi. Süleymanov, örgütlenmenin Rusya'ya karşı "gizli savaş doktrini" çerçevesinde hareket ettiği anlatıldı. Bu tanım, cemaat örgütlenmesinin yürüttüğü gladyo faaliyetini işaret ediyor.

"Fethullah Gülen Cemaati, Rusya Federasyonu'nda 'gizli savaş doktrini' yürüten bir örgütlenmedir. Cemaat'in Rusya topraklarında aktif faaliyet gösteren özel bir istihbarat teşkilatı vardır"

Raporda Fethullahçı örgütün eleman devşirme kaynakları da anlatılıyor.

"Gülen'in Askerleri" olarak faaliyet gösteren bu örgütlenme, sadece Türkiye vatandaşlarından ibaret değildir. Söz konusu teşkilatın içinde, Azerbaycan'ın ve Orta Asya ülkelerinin özel istihbarat organlarının eski çalışanları ile eğitim amacıyla Rusya'ya gelen yabancı öğrenciler de yer almaktadır"

Raporda, Fethullahçıların Orta Asya ülkelerinin eski istihbarat elemanlarını da kullandığı ifade ediliyor.

Fethullahçıların ülkedeki faaliyetlerinin Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından başladığı ve 2008'de ülkeyi ağ gibi ördüğü vurgulanıyor. Raporda, bu nedenle örgütlenmenin 2008 yılında yasaklandığı belirtiliyor.

Yorum Gönder