İşte SONAR’ın son anketinden çıkan sonuç 30 Temmuz 2014, 11:36

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı araştırma sonuçları ile ilgili olarak Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, “İki partinin, CHP ve MHP’nin ortak aday önermesi bir sinerji yaratabilirdi. Ancak aday tercihi bunu engellemiş görünüyor.  Ortaya çıkan bu durum Başbakan Erdoğan’ın karşısına miting bile yapamayan bir adayla gidilmesinin sonucu” dedi. Muhalefete oy veren seçmenin “Bu aday benim adayımdır” diyemediğinin anlaşıldığını kaydeden Bayrakçı, “CHP ve MHP’nin 30 Mart’ta aldıkları toplam oy yüzde 40’ın üstünde. Ama iki partinin adayının aldığı oy 30 Mart’ta alınan oyların çok altında seyrediyor. Bizim anketimizde çıkan durum böyle” diye konuştu.

Bayrakçı anket sonuçlarını dört maddede şöyle analiz etti:

- Erdoğan 2011’de aldığı oya ulaşmış görünüyor. Buna SP, BBP ve MHP’den aldığı oylar eklenince bu sonuç çıkıyor.

- Erdoğan’ın başında bulunduğu AKP 30 Mart’ta 6-7 puan kayba uğramıştı. Muhalefetin gösterdiği aday sonrasında AKP’yi terk eden oylar yeniden Erdoğan’a dönmüş durumda.

- Seçime katılım oranı 30 Mart’a göre epeyce düşük olacak. Özellikle de muhalefete oy verecek seçmenlerin seçime katılımında düşme görüleceği anlaşılıyor. Bu konuda seçmeni suçlamak son derece yanlış. 12 Yıldır kar,yağmur, çamur demeden sandığa giden muhalefet seçmeninin neden bu kez sandığa soğuk davrandığını sorusunun yanıtını muhalefet yöneticileri vermeli.

- Erdoğan birçok ilde seçim mitingi düzenledi. Diğer adaylar ise sadece şehirleri ziyaret etti. Seçmen o adayların şehirlerine geldiğini hissetmedi. Böyle bir seçim kampanyası elbette Erdoğan’ın lehine sonuç verir. Anket de bunu gösteriyor.”

uluslkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

meryemce :

yıllardır o gitsin bu gelsin dedik başımıza tayyipgilleri aldık.yeter artık ehveni şerlerden bıktık

orhan cevahiroglu :

Siyaseti bilmeyen 4 dortluk bir aday bir siyaset canbazına yenilecek.yanarsam umuduma yanarim.

ali yıldırım :

mefta kabirde akşam ezanında eyvah ben ölmüşüm der başbakan çankayaya çıkınca memleket mahvolacak ozaman o meftadan daha kötü olucaz çoluk çocuk gelicek kaybolacak

uzaktan :

inadina gidip bos oy kullanin. rte'ye ne kadar karsi olani gorsunler.

AYDIN :

f ti̇pi̇ne desdek verene atatürkcü oy vermez

E. Özaydin :

imrali görüsmelerinei kanuni zemine oturtun diyen sayinkilictar oglunun , abd tarafindan kendisiline verilen misyonun ne oldugunu anlayiniz artik , o görevi yapti chp %10 oy da alsa sayin kilictaroglu icin fark etmez ,ülkenin aydin yurtsever ilerici kadrolarini ülke bölünürken kontural altina almakti , bu isi kilictaroglu ve ekibi basari ile yaptilar ,yani yugoslavyanin tersine sezeryan amliyati na yapay bir gecis saglandi ,hepisi o kadar

osman karadeniz :

cemaatle sıkı fıkı ilişki kuran chp, hangi akla hizmet ediyor anlamadım. yahu akp bile cemaatten ayrıldı bizim chp yağıştı. al sana cemaat. kına yak emi

yılmaz ergül :

ekmek için ekmeleddin'e değil, fırına gider; üç adayın üçüne de "hayır dersiniz" sandıktan çıkan her kim olursa azınlık seçmen oyu ile seçilmiş olur ki, muhalefetin kıskacı altında hiçbir şey yapamaz istifa eder. yerine de gerçekten mustafa kemal'in koltuğunu dolduracak birisi mutlak gelir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar