banner864

İşte suçlamalar... 22 Temmuz 2014, 17:16

Fethullahçı örgüte yönelik operasyonda çarpıcı gerekçeler yer aldı. Askeri casusluktan delil üretmeye, bilişim sistemlerini bozmaktan devletin güvenliğine ilişkin belgeleri ele geçirmeye kadar işte örgütün suçları.

Fethullahçı örgütün emniyet ayağına yönelik operasyonda örgütün suçları da tek tek sıralandı.

Operasyon gerekçesinde Gülen örgütünün bugüne işlediği suçlar ortaya döküldü.
Gülen'cilere yöneltilen öncelikli suçlama; "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" oldu.

Örgüt hakkındaki soruşturma, Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesi; yani "hükümeti cebir ve şiddet kullanarak yıkmaya teşebbüs" iddiasıyla başlatıldı.

Örgüte yönelik en ağır suçlamalardan biri de askeri casusluk. Ergenekon, Balyoz, Casusluk Davaları'nda gizli askeri bilgileri dava dosyalarında afişe eden örgüt casusluk yapmakla suçlandı.

Gülen örgütü bugüne kadar yasadışı dinlemelerle gündemden düşmedi.

Bu dinlemelerin çoğu sahte isimlerle yapıldı. Yasadışı dinleme yapmak, resmi belgede sahtecilik ve haberleşmenin gizliliğini ihlal suçlamaları da operasyonun gerekçeleri arasında.

Bu yasa dışı işleri yapan Emniyetçilere görevi kötüye kullanma, delilleri yok etme, değiştirme, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçlamaları yapıldı. Emniyet'te arşiv kayıtlarını kopyalayıp silen polislere de bilişim sistemini engelleme-bozma suçlaması yapıldı.

Operasyonla ilgili İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu açıklama yaptı.

İki ayrı operasyon yapıldığını belirten Başsavcı, "Başbakan'ın, bakanların ve MİT Müsteşarı'nın telefonlarının dinlenerek casusluk yapıldığının tespit edildiği"ni vurguladı. Açıklamada Selam adlı bir örgüt varmış gibi gösterilerek soruşturma açıldığı sahtecilik yapıldığına dikkat çekildi.

Başsavcı Salihoğlu, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi yetkililerinin de siyasetçi, yargı üyesi, bürokrat ve gazetecileri yasadışı dinlediğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

necdet :

bu operasyon tayyibin seçim çalışmaları

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar