banner864

İşte Türkiye'deki Suriyelilerin sayısı 01 Ağustos 2014, 16:01

Resmi verilere göre Türkiye'de 1 milyon 385 bin Suriyeli var. Suriyelilerin en yoğun olduğu il İstanbul... 330 bin kişi ile listenin başında yer alan istanbul'u 220 bin ile Gaziantep izliyor. Ancak sınırı yasadışı yollarla geçenler hesaba katıldığında bu sayı 2 milyonu geçiyor.
Türkiye'deki Suriyeli gerçeği artık toplumsal bir sorun haline geldi. her geçen gün Türkiye'deki Suriyeli sayısı artıyor. Ancak artan sadece Suriyeli sayısı değil. Bununla berber adi olaylar, hırsızlık gibi suç oranları da artıyor. Türkiye'deki Suriyeli sayısı 2 milyonun üzerinde ancak resmi makamlar bu sayının 1 milyon 385 bin olduğunu açıklıyor.

Resmi verilere göre Suriyeliler Türkiye'de 9 il dışında bütün kentlere yayıldı.

SURİYELİLERİN EN ÇOK YAŞADIKLARI İLLER

İSTANBUL    330BİN
GAZİANTEP  220BİN
HATAY          190BİN
ŞANLIURFA   170BİN
MARDİN        70BİN
ADANA          50BİN

Suriyelilerin en çok tercih ettiği illerin başında 330 binle İstanbul geliyor. Gaziantep 220 binle ikinci, Hatay da 190 bin ile üçüncü sırada yer aldı. Bakanlık rakamlarında küsurat olmaması sayının masa başında yazıldığı konusunda şüpheye yer bırakmıyor.

SURİYELİLERİN GİTMEDİĞİ İLLER

Resmi rakamlara göre Suriyeliler Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Sinop, Tunceli, Bayburt, Ardahan ve Iğdır'a gitmedi. Ancak yerel kaynaklara göre bu bilgi de yanlış. Türkiye'nin en uç noktası Iğdır'da metruk binalarda en az bin 500 Suriyeli yaşıyor.

Toplumsal sorun haline gelen Suriyeliler, asayiş olaylarında da başı çekiyor. 1.5 yılda çoğu Suriyeli olmak üzere 3 bin 173 yabancı uyruklu hırsız yakalandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder