banner864

İsviçre ve Ermenistan, Perinçek cezasının gerekçesini açıklayamadı 28 Ocak 2015, 20:35

Perinçek İsviçre davasının Büyük Daire'de görülen temyiz duruşması, Türkiye'nin haklılığını ortaya koyan diyaloglara sahne oldu. İsviçre ve Ermenistan heyetleri AİHM hakimleri karşısında savunma yapmakta zorlandı. Ermenistan'ın avukatı olan Holivut yıldızı George Clooney'nin eşi Emel Alamuddin Clooney maddi hatalar yapınca Doğu Perinçek ve avukatı tarafından bir bir düzeltildi. İşte tarihi duruşmada yaşananlar...

İsviçre ve Ermenistan Perinçek cezasının... paylaşan: ulusalkanal
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire'de görülen temyiz duruşmasında İsviçre ve Ermenistan heyeti zor anlar yaşadı. 

AİHM hakimleri "İsviçre'nin kabul ettiği soykırımın dayanağını ve Perinçek'i neden cezalandırdığını" sorgulayınca itiraf niteliğinde yanıtlar aldı. İsviçre'yi savunan avukatlar "Perinçek'in nefret ve ırkçılık suçundan mahkum olduğunu" söylererek önemli bir maddi hataya imza attı.

Bu hatayı düzeltmek Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz'e düştü.

Ermenistan adına savunma yapan avukat Amal Clooney de Talat Paşa'nın soykırım suçunda yargılandığını öne sürdü. Clooney'in gerçek dışı beyanları da Doğu Perinçek tarafından düzeltildi. 

Türkiye'yi temsilen söz alan avukatlar da Perinçek'in açıklamalarında ırkçı bir ifade bulunmadığını vurguladı. İsviçre ve Ermenistan heyetlerinin çelişkili beyanları Türk heyetinin elini güçlendirdi.

Bu arada Clooney'nin savunması duruşmayı izleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Clooney, ifade özgürlüğünü sınırlandırmak için değil, aksine ifade özgürlüğünü de savunmak için davaya müdahil olduğunu dile getirdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar