İzleyiciler temsilci ve muhabir oldu 04 Eylül 2014, 15:00

Ulusal Gönüllüleri, Türkiye’de ve belki de dünyada eşi görülmemiş bir imece modeli... Ulusal Kanal’ın kuruluşundan 3 yıl sonra, 2003’de doğdu. Kanal’ı bugünlere taşıyan, yoktan vareden bu gönüllü ordusunun öyküsünü dinlemek için kuruculara ve üyelere mikrofon uzattık
Ulusal Gönüllüleri, Türkiye’de ve belki de dünyada eşi görülmemiş bir imece modeli… Ulusal Kanal’ın kuruluşundan 3 yıl sonra, 2003’de doğdu. Kanal’ı bugünlere taşıyan, yoktan vareden bu gönüllü ordusunun öyküsünü dinlemek için kuruculara ve üyelere mikrofon uzattık.

HALKIN İSYANINA TERCÜMAN

Ulusal Gönüllülerinin kurucu üyesi Bilge Mutlu, 11 yılın en yakın tanıklarından biri. Mutlu, o günlere ilişkin sorularımızı yanıtlarken Ulusal Gönüllülerinin doğduğu dönemin, aynı zamanda ülkenin başına AKP iktidarının ilk tebelleş olduğu yıllara denk geldiğinin altını çizdi.

- Ulusal gönüllüleri kaç yılında kuruldu ve kuruluş amacı nedir?

Ulusal Gönüllüleri 2003 yılında kuruldu. Zaman çok dikkat çekici; tam da ABD’nin Irak’a saldırısına duyulan öfkenin muazzam bir şekilde kabardığı ve Türkiye’ de AKP iktidarının yerleşmeye başladığı zaman. Aslında “Ulusal Gönüllülerini, Ulusal Kanal izleyicileri oluşturdu” demek daha doğru. O günlerde diğer medyaya müthiş tepkiler başlamıştı.

- Kaç yıldır Ulusal Gönüllüleri’nde çalışıyorsunuz? Neden burada görev aldınız?

2001yılında Ulusal Kanal’da başladım. Halkın içindeki isyan, öfke kıpırdanmalarını fark etmemek mümkün değildi. Ulusal Gönüllüleri hareketini oluşturmak, bir kurum haline getirmek o kadar önemli hale geldi ki, bu ihtiyacı karşılamak ve katkıda bulunmak adına görev aldım.

- 10 yılda Ulusal Gönüllülerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Yüksek bir bilinç oluştu. Bunu şimdi daha iyi görebiliyoruz. Yaşamın içinde birlikte yoğrulmayı öğrendik. Vatanseverliğin ne demek olduğunu, yardımlaşmayı, gerçekleri görebilmeyi, doğruları savunan namuslu kişiler olmayı öğrendik. İmecenin erdemini hayata geçirdik. Her şeyden önce sorumluluk duygusunu içimize sindire sindire yaşadık. Bu elbette büyüyerek devam edecek. En büyük kazanç budur.

ERGENEKON ZULMÜNE DAYANAMAYAN SESSİZCE GİDEN KAYIPLARIMIZ VAR
- Bu dönemde Gönüllü kampanyalarınızla adınızı sıkça duyduk. Bu kampanyalardan geriye kalan ilginç anılarınız var mı?
Hepsi çok değerli ve anlamlı. Ama en çarpıcı olanları Ergenekon baskınları sürecinde yaşananlar. Yardımlaşmanın en güzel örneklerini yaşadık. Bir de anmak gerek; Ergenekon tertibinde kaybettiğimiz bilinen isimler dışında, hiçbir yere yansımayan kayıplar var. Haksızlığa dayanamayıp, sessizce kaybettiğimiz gönüllülerimiz… Bu zulme, bedenleri dayanamadı.

Hangi birine değinmeli ki… 70 yaşından sonra Silivri’ye “mücadeleye gidiyorum” diyen, gençlerle birlikte 19 Mayıs yürüyüşünü büyük bir onurla boynunda madalya gibi takan gönüllülerimiz, her zaman için bu ülkenin gerçek vicdanı olacaktır.

‘ACIYI VE SEVİNCİ PAYLAŞAN BİR AİLE GİBİ’

Ulusal Kanal Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Bedri Gültekin, Ulusal Gönüllülerinin hedefleri doğrultusunda örgütlenmeye devam edeceğini kaydetti. Gültekin, bu hedefleri özetledi.

- Ulusal Gönüllüleri Yönetimi, bütün gönüllüleri yeni gönüllüler bulmak için teşvik eder, yönlendirir ve denetler.

- Gönüllü Yönetimi uygun gördüğü aralıklarla tüm gönüllüleri toplar, eleştiri ve değerlendirmelerini alır. Toplantılardan çıkan sonuçları Kanal yönetimine bildirir.

- Ulusal Gönüllüleri bir demokratik kitle örgütü perspektifi ile çalışır. Bulunduğu ilin/ilçenin siyasal, toplumsal ve kültürel hayatında aktif bir yer edinir. Bu amaçla paneller, konferanslar, düzenler, görüşmeler yapar, etkinlikler örgütler.

- Ulusal Gönüllülerinin hedefi, birbirlerinin acısını ve sevincini paylaşan geniş bir aile haline gelmektir. Gönüllü yönetimi bu amaçla gönüllüler arasında yakınlaşma ve dayanışma amaçlı her türlü faaliyeti planlar ve hayata geçirir.

- Ulusal Gönüllüsü Yönetimi, il veya ilçesindeki Demokratik Kitle Örgütleri ve Meslek Odalarına çalışmaları ile ilgili sunumlar yapar ve bu çevrelerden gönüllü yapar.

- Her Ulusal Gönüllüsü aynı zamanda Ulusal Kanal’ın gönüllü muhabiridir. Bulunduğu yerde haber olabilecek gelişmeleri ve özel haber önerilerini Kanal’a iletir.

- Her bir şehirdeki Ulusal Gönüllülerinin hedefi, bulundukları yerde gönüllü sayısını en az bir profesyonel muhabiri istihdam etmeye mümkün kılacak seviyeye ulaştırmaktır. Gönüllü sayısı 200'e ulaşan ilde, maaşını karşılayarak bir muhabir istihdam etme hedefini önüne koymuştur.

- Amaç, Türkiye çapında her yerde Ulusal Kanal bürolarının ve muhabirlerinin olduğu Ulusal Haber Ajansı yapılanmasını gerçekleştirmektir.

KENDİ KANALIMIZI KURDUK

İZMİR
Ulusal Kanal’ın daha da ilerlemesi ve büyümesi için gönüllü oldum. Kendi kanalımızı kurduk, ona sahip çıkıyoruz ve daha da büyüteceğiz.

NADİRE ACAR
Emekli
Vatanım, ülkem için, Ulusal Kanal gerçek haberleri verdiği, bizi aydınlattığı için ve tek gerçek haber kanalı olduğu için Ulusal Gönüllüsü oldum.

DENİZ ARABACI
Ev Hanımı
Vatanımız gözümüzün önünde talan edilirken, geleceğimiz karartılmaya çalışılırken, içten ve dıştan kuşatılırken bir kenarda oturamazdım. Atatürk İlkelerini benimsemiş, Cumhuriyetimizin değerlerine inanmış bir yurttaş olarak, bir şey yapmalıydım. Ulusal Kanal benim ve benim gibi düşünenlerin, bu vatan için kaygılananların sesini duyurabileceği, doğru ve dürüst haberin kaynağı olduğu için ,bu Kanal’ı yaşatmak, daima ayakta kalmasını sağlamak için gönüllü oldum.
Eğer Ulusal kanal olmazsa, gözümüz kör, kulağımız sağır demektir. Öyleyse onu hep var etmenin yolu, gönüllü olmak ve görev almaktı. Bir Ulusal Gönüllüsü olarak, tüm çevreme kanalımızı tanıtıp, yeni gönüllüler bulmak için çalışıyorum. Biz tüm Türkiye’de kocaman bir aileyiz ve her gün biraz daha büyüyoruz.

NİLÜFER TUNAY
Emekli sekreter
Atatürk Cumhuriyeti ve inkılaplarının tartışmasız tek savunucusu kanal olduğundan ve bu konuda verdiği mücadeleden dolayı Ulusal Gönüllüsü olmak bir vatan görevidir. Daima Ulusal Kanal!

FECRİYE BARUT
Emekli muhasebeci
Ulusal Kanal Türkiye’nin devrim tarihini en iyi biçimde özümsemiş ve doğru haberi ve Türkiye gerçeklerini en iyi ulaştıran kanal olduğu için gönüllü oldum. Bir yurttaşlık görevi olduğunu düşündüğüm için görev aldım.

MUALLA ULUSAVAŞ

E. Prof. Dr. Halk Eğitimcisi
Ulusal Kanal kurulduğundan beri gönüllüsüyüm. İki emekli maaşımı birden Kanala bağışlamıştım. Sonuna kadar da desteğime devam edeceğim.

MEHMET GÜNAY

Emekli
Türkiye’de Ulusal Gönüllüsü olmamak mümkün değil. Gerçek Atatürkçülerin birleştiği tek kanal olduğu için destek olmak zorundayız. Amerikan Emperyalizmi ve Tayip Erdoğan'ın ülkemize dayattıklarına tek karşı çıkan basın Ulusal Kanal'dır.

BÜLENT BOYER

Emekli
Ulusal Kanal kırk yıldır izlediğim siyasetin ender yayın kanalı. Her mücadelenin bir silahı vardır. En önemli silahımız Ulusal kanal'dır. Bunu beslemek ve sahip çıkmak bizim vatani görevimizdir.

İSMAİL ALTUNTAŞ

Emekli öğretmen


DENİZLİ
Ulusal Kanal’ın Türkiye’de gerçekten televizyonculuk yapan, gerçekleri halka ulaştıran tek kanal olduğu için ve bu kanalın güçlenmesine sponsor olmak için çalışmayı bir vatan görevi olarak kabul ettim.

HÜSEYİN MERCAN

Emekli öğretmen
Türkiye’de karşı devrimci güçler son zamanlarda oldukça güçlendi. Bunlara dur demek ve mücadele etmek için bir cephe oluşturmamız gerekiyordu. Bu cepheyi oluşturacak en önemli güç de medyada Ulusal Kanal. Bu yüzden görev alıyor ve sonuna kadar destekliyorum.

ALİ KARAOĞLANOĞLU
Emekli bankacı
Vatanını sevenlerin bulunması gereken kanal Ulusal Kanal'dır. Bugünkü iktidar ülkemizi parçalamak istiyor. Biz de parçalatmamak için uğraşıyoruz. İnsanlar birleşirse mutluluk olur, parçalanırsa mutluluk olmaz.

HÜSAMETTİN ÖZKAN
İnşaat mühendisi
Bu 12 yıl içinde Cumhuriyetimizi yıktılar. Cumhuriyetimizi geri kazanmak ve mücadele etmek için Ulusal Gönüllüsüyüm. Ulusalcıların sesini ancak Ulusal Kanal duyuyor. Diğer medya kuruluşları yanlı yayın yapıyor. İki muhalefet partisi de ülkemize ihanet içinde. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için bu olanlar dur demek için çalışmak zorundayız.

ÇETİN EGEMEN DAĞTEKİN
Emekli avukat
Ulusal Kanal'ın bütün baskılara rağmen direnmesi, Türkiye’nin bütünlüğünü savunması, bizi karanlıktan çıkartıp aydınlık geleceğe taşıması ve bu yolda benim de bir faydam olması için Ulusal Gönüllüsü oldum. Gerçek, sansürsüz, yandaş olmadığı için izliyorum.

ALİ RIZA YURTSEVER
Serbest meslek

Özlem Arslan Tanrıkulu / Aydınlık
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar