banner864

İzmir Barosu Umut Kılıç'a sahip çıktı 22 Nisan 2015, 19:21

Hakimlik ve Savcılık sınavı mülakatında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Avukat Umut Kılıç’ın tutuklanmasına İzmir Barosu’ndan tepki geldi. İzmir Adliyesi'nde açıklama yapan Baro Başkanı Aydın Özcan, her türlü yasal girişimde bulunacaklarını söyledi
Cumhurbaşkanı'na hakaretten bu kez Afyonkarahisar Barosu’na kayıtlı Av. Umut Kılıç tutuklandı.

Adli yargı Hakim ve Savcılık Sınavı’na giren ve 85 puan alan Avukat Kılıç ikinci defa mülakat sınavına girdi. Sınavda bulunan hakimler ile Avukat Umut Kılıç arasında tartışma yaşandı. İddiaya göre Avukat Kılıç, “Siz zaten beni almayacaksanız neden boşuna yoruyorsunuz, Faşist Erdoğan’ın adamlarısınız” diyerek tepki gösterdi.

Komisyon üyeleri hemen bir tutanak tuttu ve avukat gözaltına alındı. Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla savcılığa sevk edilen Kılıç, savcılığın talebi üzerine Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konuldu.
"Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devleti olduğunu iddia ediyorsa, kendi koyduğu yasalara uymalıdır. Yürürlükte bulunan ceza kanunlarına baktığımızda, Kılıç’a tutuklama kararı verilmeyeceği ortadadır."

Karara İzmir Barosu’ndan tepki geldi.
"Olay ülkemizin siyasal ve hukuksal durumunun, kısacası ülkeyi yöneten zihniyetin bir yansımasıdır."

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, tutuklama kararı veren hakim hakkında HSYK’ya şikayette bulunacağız dedi.
"Meslektaşımızın hukuka aykırı olarak haksız bir biçimde tutuklanmasını kınıyor, tutuklama kararını veren hakim hakkında HSYK'ya şikayette bulunulması ve tutukluluğun kaldırılmasına itiraz edilmesi de dahil gereken her türlü yasal girişimde bulunacağımızı ve olayın takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz"

HABER: BELMA YÜCEL
KAMERA: AKIN KARA

Etiketler

Yorum Gönder