İzmir’de Türk bayrağını yasakladı 06 Eylül 2012, 15:22

Başbakanlık talimat verdi, İzmir Valiliği Türk bayrağından elini çekti. Her yıl 9 Eylül’de İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun 90'ıncı yıldönümünde göndere bayrak çekme geleneğine son verildi. Başbakanlık genelgesinde, "İzmir’in kurtuluşu bayraksız kutlanılsın" denildi. İzmir gençliği ise 9 Eylül günü emperyalizmi mahkum ederek göndere bayrak çekme kararı aldı.
Belma Yücel

Her yıl 9 Eylül'de yapılan resmi törende süvari birlik kente giriş yapar, atlılar Konak Meydanı’na gelir ve bir asker 9 Eylül 1922’de olduğu gibi göndere bayrak çekerdi.

İzmir’in kurtuluşunu simgeleyen 90 yıllık göndere bayrak çekilme geleneği de Başbakanlığın "resmi bayramlar ve ‘törenler" genelgesi uyarınca iptal edildi.

Yurttaşlar bu karara tepkili...

İzmir Valiliğinin gerekçesi ise genelgedeki "tören geçişi ve tebligata yer verilmez" ifadesi olarak gösteriliyor.

ADD Ege Bölge Sorumlusu Nazan Keskin, Yeniden Kuvayi Milliye anlayışı ile yasakları tanımayacaklarını söyledi. Keskin, 9 Eylül’ün coşkuyla kutlanacağını ilan etti.

Genelgenin duyulmasıyla birlikte Atatürk Gençliği de ayaklandı.

Türkiye Gençlik Birliği, ADD Gençlik Kolları ve Üniversitelerin Atatürkçü Düşünce Toplulukları, Hasan Tahsin Anıtı önünde sembolik törenle bayrağı göndere çekme kararı aldı.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorumlar

hüseyin uyar :

29 ekimde izmire gel gör bakıyım izmir'den eser kalmış mı kalmamış mı hey

serpil özdoga :

msasirdim. türkiyede türk olarak türk bayragi bile artik yasakmi simdi?? gerci izmirde dogru dürüst kalmamis

murat keskin :

ben dogma büyüme izmirliyim vatan bizim bayrak bizim bu şanlı bayragın gök yüzüne yükselmesine hiçbir kuvvet engel olamaz bu bayragı görmek istemiyorsanız açıkça söyleyin bilelim ona göre bi çare buluruz (hasan tahsin)ler ölmedi daha!

cc :

benım bıldıgım ızmır pazar gunu o bayragı oraya asar...

nuray demirel :

başbakanlıkta kimmiş inadına takarız,onunmu bu vatan

derya deniz :

izmiri işgal mi ettiler türk bayrağı asamıyoruz

Asli :

allah belanizi versin! çok afedersiniz ama ben bu insanlarin kanindan suphe ediyordum ama bunlar yuzde yuz ermeni tohumu... ulan sen daha bayrak ne onu bilmiyorsun???daha neler duyacagiz allahim!!!inanamiyorum artik ben bu lanet laptobu alip haberleri takip etmeyecegim evde oturdugum yerde bana kafayi yediriyorlar ya!!!

mustafak :

mıllı ne gelenegımız varsa artık bu ulkede suç.ama manevı geleneklerımız dısında her turlu dını reklam/bısıklet/laptop/ımam hatıplı olmak/bayrak ındırtmek/fakırı soymak aldatmak yasal ve tesvık etmek hak hukuka yonetmelıge uygun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar