Jandarma: Riskli bir adım 24 Ekim 2014, 16:13

Jandarma Genel Komutanlığı'nı İçişleri Bakanlığı'na bağlama girişimine Jandarmalardan tepki geldi. Doğu Anadolu'da görev yapan bir jandarma teğmeni, girişimi "TSK'nın halkla temasının kesilmesi" anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Marmara'da görev yapan bir subay da jandarmanın siyasallaştırıldığına dikkat çekti.
AKP, Jandarma Genel Komutanlığı'nı İçişleri Bakanlığı'na bağlamak için düğmeye bastı. Genelkurmay'ın karşı çıktığı noktalar var. Sahada görev yapan askerler de risklere dikkat çekiyor.

Doğu Anadolu Bölgesinde görev yapan bir jandarma teğmeni Ulusal Kanal’a konuştu. Endişelerini dile getiren teğmen değişikliğin ordunun halkla bağını zayıflatacağını belirtti.

"TSK'NIN HALKLA BAĞI KOPAR"


"Türk Silahlı Kuvvetleri'nin halkla ilişkilerini en iyi sağlayan jandarmadır. Çünkü kırsalda bir tek biz varız. Halkla içiçeyiz. Ama ordudan koparsak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin halkla bağıda kopar."

Bir diğer nokta da içişleri bağlanacak jandarma subay, astsubay ve erlerinin güvenliği konusu. Doğu Anadolu'da görev yapan Teğmen'in bu konuda da çekinceleri var.

 "TSK ANINDA MÜDAHALE EDEMEZ"


"İçişleri Bakanlığı'na bağlanmak bizim emniyetimiz açısından da sıkıntı doğurur. Sonuçta Doğu'da dağlarda da görev yapıyoruz. Saldırı anındaTürk Silahlı Kuvvetleri helikopter gönderirdi, hemen müdehale ederdi. Ama şimdi hemen müdehale edemeyecek."

Atamaların hükümetin eliyle yapılacağına dikkat çeken Teğmen, jandarmanın siyasallaşmasından korktuklarını da kaydetti.

Marmara Bölgesi'nde görev yapan başka bir subay da mektupla endişelerini Ulusal Kanal'a aktardı. Jandarmanın varlık gerekçesinin ortadan kalkacağını belirtti.

"JANDARMA SİYASALLAŞTIRILIYOR"

"Jandarma teşkilatının siyasallaştırıp iktidarın emelleri doğrultusunda çalışan bir kolluk olması ben ve benim gibi bir çok subayı üzdü. Yapılmak istenen kanun değişikliğinin en önemli maddeleri atama yetkisi, görev yeri değiştirme yetkisi ile görevden uzaklaştırma yetkisinin bakanlığa verilmesidir. Bu durum jandarmanın varlık gerekçesini ortadan kaldıracaktır."

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Tc :

Akp halki jandarmayi polisi kotu emellrine surukluyor herkesin bilmesi gereken budur Tc sahip cikin sahip

Hamza45 :

Hükümet polisi ele gecirdi, yetmedi jandarmayada sahip olmak istiyor!!...buyrun buradan yakın!... :-)

Adil Aydın :

bir vatandaş olarak bu durumdan çok tedirgin ve çok üzgünüm.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar