Kabinede denge arayışı 29 Ağustos 2014, 18:46

Bir de altmış ikinci hükümetin şifrelerine göz atalım. Kritik isim Bülent Arınç yerini korudu. Ali Babacan da 2015'e kadar görevde kalacak. Buna karşın Tayyip Erdoğan'ın prensleri Yalçın Akdoğan, Nurettin Canikli ve Numan Kurtulmuş yeni kabiye girdi. Aykırı isimler bir araya getirilerek birlik görüntüsü verilmeye çalışıldı.
62. hükümet kabinesinde AKP'nin eski renkleri büyük ölçüde ağırlığını korudu. 2015'teki genel seçimlere giderken parti içi bütünlüğü koruma kaygısı yeni kabinenin belirlenmesinde temel etken oldu.

Yeni kabinede Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı. İki isim kısa süre önce "yeniyetmeler" tartışmasıyla karşı karşıya gelmişti.

Partinin genç isimleriyle sürekli rekabet halinde olan ve Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Arınç'ın kabinede kalması "denge arayışı" olarak yorumlandı.

Yalçın Akdoğan ise önümüzdeki günlerde açılım sürecinde aktif olarak rol alacak. Zira açılım koordinatörlüğü görevini yürüten Beşir Atalay, kabine dışı kaldı. Akdoğan, Öcalan'la ilgili övgü dolu sözleriyle sık sık basında yer aldı.

İş dünyasının kalmasında ısrarcı olduğu Ali Babacan 5. AKP kabinesinde de yerini korudu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kabinede kaldı. Ekonomi yönetimi konusunda Ali Babacan'la ters düşen Nurettin Canikli de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koltuğunu aldı.

Cemaatle mücadele konusunda Tayyip Erdoğan'ın beklediği performası sergilemeyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Asılyazısı ise kabine dışı kalan isimlerden. Yazıcı; "paralel yapı iddialarını gerçekçi bulmadığını" söylemişti.

Kabineye dışarıdan atanan tek isim ise Numan Kurtulmuş oldu. Kurtulmuş'un 3 dönem kuralı nedeniyle 2015'te kabine dışı kalacak Ali Babacan'ın yerine hazırlandığı belirtiliyor.

Avrupa Birliği Bakanlığı'na 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eski danışmanı Volkan Bozkır'ın getirilmesi de dikkat çekti.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar