banner864

Kaç-Ak Saray'a AİHM yolu 05 Nisan 2015, 15:08

Kaç-Ak Saray'a AHİM yolu gözüktü. Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerindeki inşaatın durdurulması için mahkemenin kararı uygulanmayınca, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Yüksek Mahkeme "bireysel mağduriyet yoktur " diyerek başvuruyu reddetti. Mimarlar Odası konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyamaya hazırlanıyor.
 Tartışmalı Cumhurbaşkanlığı konutu AK Saray ile ilgili başvuru Anayasa Mahkemesi'nce reddedildi, Kaçak Saray’a bu kez de AİHM yolu gözüktü.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sarayın bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği’ndeki talanı durdurmak için yürütmeyi durdurma davası açmış ve kazanmıştı. Ancak bu karar uygulanmadı. Oda; Anayasa Mahkemesi’ne giderek bireysel başvuru hakkını kullandı.

Yüksek mahkeme Mimarlar Odası'nın başvurusunu reddetti. Ret gerekçesinde "bireysel mağduriyet yoktur" denildi.

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı 4 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararın resmi gazetede yayınlanması ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi de konuyu AİHM'e götürme kararı aldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Mağdur olan bizim kişiliklerimiz değil, Cumhuriyetin özgürlükçü değerleridir" diyerek konuyu AİHM'e taşıyacaklarını belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

E. Özaydin :

tebrik ediyorum , mimarlar odasini , eger bir hukuk basarisi cikarsa ki , cikacak, bu kacak gecekondu yikilmalidir , hukukun geregi yaiplmadir , kimilerinin dedigi gibi ,biz bu binayi bilim merkezi yapacagiz falan filan yok ! hukuk yikin diyorsa yikilmalidir ki ! hukukun kimse bir daha üzerine cikmasin , hukukum hakimiyetine artik cobanindan cumhurbaskanina kadar herkes saygi göstersin, artik !....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar