Kaçak Başbakanlık Binası yıkılacak mı? 04 Mart 2014, 17:29

Yeni Başbakanlık binasının yapıldığı Atatürk Orman Çitftliği ile ilgili "SİT derecesini düşürme kararı" mahkeme kararıyla iptal edildi. Karara göre, yeni Başbakanlık binasının yıkılması gerekiyor.
 Yeni Başbakanlık Binası'nın yapıldığı Atatürk Orman Çiftliği arazisi ile ilgili mahkemeden karar çıktı. Mahkeme, alanın SİT derecesini 1'inci dereceden 3'üncü dereceye düşürülme kararını iptal etti.

Ankara Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonu 2 Şubat 2012 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği'nin de içinde bulunduğu 7 hektarlık alanın SİT derecesini 1'inci dereceden 3'üncü dereceye düşürmüştü.

Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası komisyonun verdiği kararın iptali için dava açtı.

Başbakanlık da davaya müdahil oldu. Ve mahkeme kararını verdi. Komisyonun SİT alanı için verdiği derece düşürme kararı iptal edildi.

Bu karara göre şu anda Başbakanlık binası inşaatının durması ve binanın yıkılması gerekiyor. İnşaatın yapıldığı bölge, doğal zenginliğinin yanı sıra Cumhuriyet'in hafızalarından olması nedeniyle önemli sayılıyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ali Yılmaz :

umarım, bu kez bu kararı veren mahkeme heyeti bir baska yerlere sürülmez, aksi halde onların yerine getirilenler bu isi de kıvıracagından süphem yok. nöbetçi hakimi izine gönderirler, yerine getirilen iptal eder...

muzaffer üner :

yerinde bir karar..

çirkin kral :

bu memleket hepimizin halkın emeğini katleden devletin malını talan edenlere seçimde türk milleti gereken dersi verecektir

Vacidekolbasi :

Harika

Hüsnü KÜÇÜK :

Çok doğru bir karar verilmiş

Sema Kardaş :

Çok iyi olmuş..Bu ülkeyi babalarının çiftliği sananlara iyi bir ders...şehrin akciğerlerini katlettiler...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar