banner864

Kanada ABD koalisyonunda 08 Ekim 2014, 16:22

Kanada, Irak tezkeresini kabul etti. Kanada'nın IŞİD'e karşı operasyonlara katılmasını öngören tezkere, saatler süren müzakerelerin ardından 134 hayır oyuna karşı 157 evet oyuyla Parlamento'dan geçti.
Kanada’nın IŞİD'e karşı devam eden Amerikan operasyonlara katılmasını öngören tezkere, Federal Parlamento'da oylanarak kabul edildi.

Kanada Federal Parlamentosu’nda pazartesi günü başlayan ve salı gecesi geç saatlere dek süren müzakerelerin ardından oylama yapıldı.

Tezkere, 134 hayır oyuna karşı 157 evet oyuyla geçti.

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper bu aşamaya kolay gelmediklerini ancak ortada Kanada, dünya ve insanlık için ciddi bir tehlike bulunduğunu belirtti.

Harper, “IŞİD, Kuzey Irak’ta soykırım yapıyor. Biz de Irak halkının acılarını hafifletmek için, Amerika'nın önderliğindeki bu harekata katılıyoruz. Kimsenin bu tehlikeyi hafife almaması gerekir. Biz Kanada olarak üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.

Tezkere ile Kanada hava operasyonlarına, havada yakıt ikmali yapabilen 1 adet tanker uçağı, 2 adet gözetleme uçağı, 1 adet özel hava ikmal uçağı, 6 adet savaş jeti ve tüm bu uçaklar için 600 kişilik mürettebat ve destek personeli ile katılacak.

Kanada askeri birlik ve güçleri, bölgede herhangi bir kara harekatına katılmayacak ve tüm birlikler, 6 ay bu görevde kalacak.
 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar